Başörtüsüne özgürlük için 7 bin imza

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Başörtüsüne özgürlük için 7 bin imza konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Başörtüsüne özgürlük kampanyasında imza sayısı 7 bini buldu. AKDER'in imza kampanyasına Sezen Aksu ve Murat Belge'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı, gazeteci ve akademisyen destek verdi.

  ELİF NESİBE ÖZBUDAK'ın haberi
  Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği'nin (AKDER) geçtiğimiz pazartesi 28 ŞUBAT 1000 YIL SÜREMEZ! adresinde başörtüsü yasağının kaldırılması için başlattığı imza kampanyasına katılım artıyor.
  Yaklaşık yedi bin kişinin destek verdiği bildiriye imza atarak, mağduriyetin ve ayrımcılığın giderilmesi için adım atılmasını isteyenler arasında pek çok sanatçı, gazeteci ve akademisyenin yanı sıra her kesimden ve meslekten insanlar da yer alıyor.
  Akder Genel Sekreteri Neslihan Akbulut, 28 Şubat bir darbeyse bunun en büyük izdüşümünün başörtüsü yasağı olduğunu ve bu yasağın üniversite ve okullarla sınırlı kalmayıp sosyal ve siyasal her alana sirayet ettiğini dile getiriyor. Akbulut, "Bırakın bugün başörtülü birinin milletvekili seçilmesini, insanlar belediye meclis üyelerine seçilip sokaklarındaki çöp sorunu ile ilgili görüş bile beyan edemiyor. İşte biz 'başörtülüler şuraya girebilirler ama bunu yapamazlar'daki 'ama'nın kaldırılmasını talep ediyoruz." diyor. Öğretim üyeliği görevinden uzaklaştırılan Yrd. Doç. Alev Erkilet de problemin çözümünde başörtülü kadınların bile oto sansür uygulayarak sadece üniversitede okuma hakkına yoğunlaştığına dikkat çekiyor: "Eksik dua etmeyeceksin. Hakkımızı tam olarak istemeliyiz. Her yerde hareket serbestiyetimizin olması gerekiyor."
  ZAMAN
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş