Başöğretmen ve uzman öğretmen kontenjan sınırı kaldırılıyor

'Eğitim Haberleri' forumunda Dine tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Başöğretmen ve uzman öğretmen kontenjan sınırı kaldırılıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Başöğretmen ve uzman öğretmen kontenjan sınırı kaldırılıyor

  Öğretmenlerin yüzde 10'unun başöğretmen, yüzde 20'sinin ise uzman öğretmen olabileceğine dair kontenjan sınırı kaldırılıyor.

  [​IMG]

  Milli Eğitim Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi'nin bazı maddelerini iptal ettiği öğretmenlerin 'uzman' ve 'başöğretmen' olma kurallarını yeniden düzenliyor.

  Meclis'e sevk edilen kanun tasarısı ile yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin sınav muafiyeti kaldırılıyor. Öğretmenlerin yüzde 10'unun başöğretmen, yüzde 20'sinin ise uzman öğretmen olabileceğine dair kontenjan sınırı da kaldırılıyor. Artık yazılı sınava ilave olarak lisans üstü eğitim durumu, sicil ve kıdemi ile bilimsel ve kültürel etkinliklerine verilecek puanlara göre öğretmenlere kontenjan sınırı olmadan doğrudan uzman veya başöğretmenlik unvanı verilecek. Uzman öğretmenler ilave 110, başöğretmenler ise 220 lira civarında ücret alıyor.

  Kanun tasarısına göre yüksek lisans ve doktora yapanlar dahil uzman veya başöğretmen olmak isteyen tüm öğretmenler ÖSYM'nin yapacağı yazılı sınava girecek. Bu sınavdan 100 üzerinden 70 alanlar başarılı sayılacak. Kontenjan sınırı kalktığı için puan barajının 60 yerine 70 puana yükseltildiği belirtilirken, başarılı olanlar yazılı sınav sonrasında ayrıca bir değerlendirmeye tabi tutulacak. Bu değerlendirmede ÖSYM sınavından alınan puanın yüzde 50'si dikkate alınacak; kalan yüzde 50 ise öğretmenlerin öğrenim durumu, kıdem, sicil ve bilimsel çalışmalarına ayrılacak. Bu değerlendirme sonucunda 100 üzerinden 50'yi geçenler doğrudan uzman veya başöğretmen olacak.

  Değerlendirmeye, Anayasa Mahkemesi eşitliğe aykırı bulduğu için, öğretmenlerin hizmet içi eğitim faaliyetleri dahil edilmeyecek. Bunun yerine öğretmenlerin 'bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerine' (yüzde 20) puan verilecek. Bunların içinde öğretmenlerin yazdığı kitaplar, katıldığı sportif etkinlikler, öğrencilerinin aldığı ödüller ve okul faaliyetleri gibi belgeli çalışmalar yer alacak. Değerlendirmede öğretmenlerin lisans üstü eğitim durumu etkili olacak.

  (Zaman)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başöğretmen uzman öğretmen Forum Tarih
Atatürk'e Neden Başöğretmen Ünvanı Verilmiş? Atatürk Hakkında Herşey 14 Mart 2011
Atatürk'ün Başöğretmenliği Hakkında Bilgi Atatürk Hakkında Herşey 20 Şubat 2011
Başöğretmen İlköğretim Okulu Bilgileri Çorlu Tekirdağ Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 16 Şubat 2011
Başöğretmen İlköğretim Okulu Konak İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 15 Aralık 2010
Başöğretmen Atatürk İlköğretim Okulu Merkez Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş