Başçeşme Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Başçeşme Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Köyleri - İspir Başçeşme Köyü - Başçeşme Köyü Hakkında - Başçeşme Köyü Tanıtımı - Başçeşme Köyü Resimleri


  Başçeşme, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı 1930 larda köy isimlerinin değişmesi sırasında değiştirilmiştir.Köyün eski ismi "Dişans" dır. Köy halkının bir kısmı yerli olmakla beraber birçoğu 1850 li yıllarda Rize'den göç etmişlerdir. Köyde Kullahlar, Topallar, Gencallar, Koşatlar ve Temurlar kabileleri yaşamaktadır. Köyün evleri eski anadolu evlerinin özelliklerini taşıyacak şekilde toprak ve taşdan yapılmıştır. 2000 yılından sonra köydeki betonarme evler artmıştır. 2003 yılında köyde 18 hane evin yanmasıyla köydeki betonarme ev sayısı oldukça artmış ve köy dışına 6 hanelik bir mahalle kurulmuştur.

  Kültür

  Köyde genellikle Erzurum ve Rize karışımı kültür hakimdir. Kuru Fasülye, Patates Sarması(lezzeti harikadır), Papara, Kaymak(tandır üzerinde yapılır ve katı haldedir) meşhur yemekleri arasındadır. Ayrıca köyün çiçek balı çok lezzetli ve doğaldır. köyden bir kilometre yukarda yer alan kaynak suyu çok soğuk, doğal ve lezzetlidir.

  Coğrafya

  Erzurum iline 146 km, İspir ilçesine 35 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. 6-7 ay genellikle karla kaplıdır. Kar yağınca tavşan ve keklik avı yapılabilir. Kışın sular donar.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 106
  1997 83

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak yıllar itibarıyla artan nüfus nedeniyle özellikle İstanbul ve komşu il Rize'ye büyük göç dalgası yaşanmıştır.Hayvancılık ve tarım nerdeyse geçim kaynağı olmaktan çıkmıştır.20-25 öncesine kadar köyün etrafı buğday,çavdar,arpa,yonca tarlalarıyla çevriliyken günümüzde bu durumdan eser kalmamıştır.ve yine Yaylacılık,yoğun tarım faaliyetleri ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşılırken, günümüzde rençberlik nerdeyse yok denecek kadar az,küçükbaş hayvancılık hiç olmamasına karşın, az sayıda büyük baş hayvancılıkla geçim sağlanılmaktadır.Son 10-15 yıldır arıcılıkta epeyce yol katedilmiş olup,özellikle de il dışından bu köye gelen yabancılar için arıcılık büyük geçim kaynağı olmuştur.Yerli köylü kendi çabalarınca çok küçük çapta arıcılık yapmaktadır.Köyün nüfusu kış aylarında 15-20 kişiye kadar düşmektedir.Ancak yaz aylarında bu sayı 500 ve daha üzeri seviyelere çıkmaktadır. özellikle 1950 'li kuşakların emekliliklerinden sonra sayfiye olarak kullanmak üzere köyde yeni betonarme ev yapmaları nedeniyle köyün çehresi değişmiştir.ve gelişime açık bir hal almıştır.

  Köyde yetiştirilen kuru fasulye'de meşhurdur. Köyün İspir'in rakımı en yüksek köylerinden biri olması ve sulamanın soğuk saf yayla suyundan
  yapılması nedeniyle fasulyesi çok lezzetlidir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başçeşme Köyü Hakkında Forum Tarih
Başçeşme Köyü Bigadiç Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 24 Nisan 2010
Başçeşme Köyü Bozkurt Denizli Denizli Tanıtımı 6 Nisan 2010
Başçeşme İlköğretim Okulu Bilgileri Bigadiç Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 17 Ocak 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş