Bağtepe Köyü Kozan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bağtepe Köyü Kozan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kozan Bağtepe Köyü Bilgileri - Kurtluuşağı Köyü - Bağtepe Köyü Hakkında - Bağtepe Köyü Tanıtımı - Bağtepe Köyü Resimleri
  Bağtepe ,Adana Kozan ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KOZAN

  İl:ADANA

  İle Uzaklığı:94 km

  İlçeye Uzaklığı: 27km

  Rakım:330 m

  Nüfus:

  2000:2108
  1997:1263

  Tarihi

  Köyün eski ismi Kurtluuşağı iken sonradan, köyün batısında bulunan bağ ekili tepeden esinlenilerek Bağtepe denilmiştir. Köyün girişine "Ağılı Geçek" denir.Köyümüzde kalabalık olan sülaleler KÖLELİ,yastılı, kurtlu uşağı ,kütüklerbir de ak yıldızlar vardır. köyümüz güzel bir yerdir ama su sorunu vardır. vatandaş yazları içecek su bulamamaktadır tankerlerle başka yerlerden su getirmktedir.köylüler ve köyün ileri gelenleri bu su sorununa el birliği ile bir çözüm bulabilirler aslında köye gelen sular daha yukardaki sulardan besleme yapılarak su sorunu giderilebilir.bunun içinde elbirliği lazım.

  Coğrafya

  Bağtepe Kozan köyü, Adana iline 75 Km., Kozan ilçesine 27 Km. uzaklıktadır. Batıda Zerdali köyü, doğusundan Yüksekörenve Kabasakal, kuzeyde Akdam vardır.

  İklim

  Akdenizin tipik iklimi burda da yaşanır. Kışları bol yağışlıdır. Yazın ise sıcak olur.Yazın Susuzluktan,Sivrisinekten ve sıcaklarından bunalan halk Ulupınar yaylasınan göç eder. Yaklaşık olarak 2 ay burada kalırlar.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aynı zamanda küçük sanayisi de gelişmiştir. Okuyan çocukların devlet dairelerinde ve özel sektörlerde kazandığı paralar da ekonomiye katkı sağlar.

  Altyapı

  Belören, Kurttepe, Akmezar, Yassımurt takip edilerek köye ulaşılır. Köyün yolu asfalttır. Aşağı Kabasakalyolu, daha kısa ve ulaşımı 10 -15 km. kısaltmaktadır. Ancak, bu bir toprak yoldur. Yaya ve traktörler dışında tercih edilmez. Ayrıca köyün batısında ve doğusunda derler mevcut omasına rağmen köy kışın dahi susuzluk çekmektedir. Tekniğine yugun yapılmamış ve yetersiz içme suyu şebekesi, köyü, yazları Kerbela'ya çevirmektedir. Bu kadar kuraklık içerisinde nasıl ürediği anlaşılamayan sivrisinek bulutu akşamları köyü basmakta ve bu nedenle yaz geceleri çekilmezhale gelmektedir.

  Muhtarlık

  Kozan'a bağlı en büyük köylerden olması sebebiyle muhtarlık seçimleri tam bir karnaval ve çekişme havasında geçer.

  Köy Muhtarı: ETHEM KURT

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bağtepe Köyü Kozan Forum Tarih
Bağtepe Köyü Kepsut Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 22 Nisan 2010
Bagtepe Köyü, Malatya Malatya Tanıtımı 8 Mart 2010
Bağtepe Köyü Yavuzeli Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 1 Mart 2010
Bağtepe İlköğretim Okulu Kozan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş