Bağpınarı Köyü Malkara Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bağpınarı Köyü Malkara Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Malkara Bağpınarı Köyü - Bağpınarı Köyü Hakkında - Bağpınarı Köyü Tanıtımı - Bağpınarı Köyü Resimleri - Tatarcedit Köyü
  Bağpınarı, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.

  Muhtarlık : Bilgi yok

  Tarihi

  Eski adı tatarcedit'tir. 1962 yılında çıkarılan yasa uyarınca Bağpınarı olarak değiştirilmiştir. Köyün çevresiden geçen bir dere ve etrafındada üzüm bağları olduğundan ismi Bağpınarı konulmuştur. Cumhuriyet öncesinde köyün bir Rum köyü olduğu bilinmektedir. Köyde savaşa katılmış kişi yoktur. Kurtuluş savaşı sonrasında boşaltılan köye çingene diye adlandırılan aileler gelip yerleşmişlerdir. Cumhuriyet sonrasında, 1924 yılında Yunanistan'dan Selanik ve civarından mübadele sonucu Türk aileler getirilerek köye yerleştirilmişlerdir. Türk olan Mübadele Muhacırlarının köye gelişiyle, köyde önceden yerleşmiş olan diğer aileler köyü terk etmişlerdir. Köye 1928, 1935 ve 1951 yıllarında antlaşmalar sonucu Bulgaristan'dan gelen göçmen aileler de yerleşmiş ve köyün bugünkü kuruluşu tamamlanmıştır.


  Tarihi yapı olarak köydeki tek eser ; eski Malkara - Uzunköprü üzerinde kurulmuş olan ve köyün hemen güneybatı yönündeki köprüdür. Tek gözlü kemer köprü niteliğinde olan köprü halen sağlıklı bir şekilde kullanılmaktadır. Köprünün adı, ne zaman yapıldığı, kimler tarafından yapıldığı bilinmemekle beraber, Doksan üç harbinde Rus işgal kuvvetlerinin Uzunköprü'yü Malkara'ya bağlamak amacıyla yaptıkları sanılmaktadır. Köyde okuma yazma oranı % 90'dır.

  Kültür

  Köye özgü yapılan yemekler arasında; İşimikli Pide (Çökelekli Böreğin trakyacası) Kabak Böree (Tatlı kabak Böreği) Kapama (et tepsiye dizilir dibine pirinç konur ve genelde her evin bahçesine yapılmış taş ocakta odun ateşinde pişirilir) Üzüm bağları olduğundan toplanan yapraklarla yapılan sarma, Düğünlerde kuru fasulye, keşkek, pilav..vb en az üç çeşit yemek yapılır.

  Coğrafya

  Tekirdağ iline 84 km, Malkara ilçesine 26 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 300


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Her gün düzenli saatlerde sağılan sütler toplanır. Günlük 2 ton civarında sütü bulunmaktadır. Bol miktarda Gündendi(Ayçiçeğinin trakyacası) ve Buyday (Buğday) ekilir tarlalara. Buğdayların sapları makinada bağlanıp hayvanlara yem.vb olmak üzere en son toplanır. Bunun dışında pancar, süpürge, mısır daha az miktarlarda ekilir. Ayrıca tüm bölgede olduğu gibi köyün yakınlarında da kömür çıkarılmaktadır. Köyde bir adet cami ve 1-2 tane bakkal bulunur. Onun dışında dışarıdan araba vb satıcılarda köye uğrarlar.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat artık kullanılmamaktadır, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bağpınarı Köyü Malkara Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş