Bağlarbaşı Köyü Gölbaşı Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bağlarbaşı Köyü Gölbaşı Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gölbaşı Bağlarbaşı Köyü - Bağlarbaşı Köyü Hakkında - Bağlarbaşı Köyü Tanıtımı - Bağlarbaşı Köyü Resimleri
  Bağlarbaşı, Adıyaman ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy; eski köyden ayrılarak Kekikli adıyla kurulmuştur.

  Kültür

  Eski gelenekler hala devam etmektedir. Düğün,bayram ve cenaze törenlerinde aileler birbirine kenetlenir. Küsler barışır, halkın bütünü eski samimi birlikteliğine kavuşur. Köy halkı aynı zamanda misafirperverdir.

  Coğrafya

  Adıyaman iline 72 Km., Gölbaşı ilçesine 11 Km. uzaklıktadır. Köy; önünde deniz görünümünde doğal bir göl manzarasına sahiptir. Şu anda köyün eski okulunun bulunduğu yerde gözetleme kulesi ve doğa ile ilgili müze bulunmaktadır. Köyün eski Hacılar yolunda manzara seyir evi yapılmıştır.

  İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kar yağınca çabuk erir, zeytin ağaçları mevcuttur.  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy halkının yurtdışına göç vermesi nedeniyle ortalama olarak her evin bir almancısı ve nadirende olsa Fransa, İngiltre, Norveç, Avustralya agırlıklı ülkelerde yaşamakta olan akrabalarının maddi ve manevi destekleri ile modern standartlarda yaşantı sürdürmektedir. Her evin çatısında uydu reciver, güneş power sistem mevcuttur. Köyün önüne yapılan Balık Yetiştirme tesisi ile köyümüze dışardan gelen misafirlere balık keyfi yaşatılmaktadır. Köyün bulunduğu bölgenin Dogal Koruma Alanı ilan edilmesinden dolayı turizm ile ilgili çalışmalar başlamıştır. Köyün önderlerinden Muhterem TAYMUR'un çalışmalarıyla gölün kıyısında çıkarılan Torf madenleri ekonomik olarak değerlendirilmekte olup dışardan gelen uzmanlar tarafından ve üniversitelerin ilgili labaratuvarlarındaki araştırma sonuçlarına göre toprak ekonomik olarak değerli kabul edilmektedir. Muhterem Bey'in diğer önemli bir çalışması da ilk defa köyde Trabzon hurmasının yetiştirilmesine sebeb olmasıdır. Şu anda bu konuda diğer köylerdede gün geçtikçe artan bir hurma üretimi gerçekleşmektedir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak Çevre ve Orman Bakanlığına devredilerek müze olarak hizmete girmiştir. Köy sakinleri çocuklarını taşımalı ilk öğretim yoluyla eğitim devam etmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve internet vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bağlarbaşı Köyü Gölbaşı Forum Tarih
Bağlarbaşı Köyü Hakkında Bilgi Pazar Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Bağlarbaşı Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Bağlarbaşı Köyü Geyve Sakarya Sakarya Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Bağlarbaşı Köyü Çine Aydın Aydın Tanıtımı 7 Nisan 2010
Bağlarbaşı Köyü Yalvaç Isparta Isparta Tanıtımı 3 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş