Bağdatta Bulunan Camiler

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 25 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bağdatta Bulunan Camiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bağdat Camileri - Bağdat Camileri Listesi - Bağdat Camileri Hakkında - Esma Hanım Camii - Bağdat Numan Paşa Camii  Esma Hanım Camii

  Esma Hanım Camii; Bağdat, Meydan Mahallesi'nde eski İtfaiye Caddesi üzerinde bulunan cami, Vezir-i Azam Koca Yusuf Paşa'nın kızı ve Bağdad Valisi Ali Paşa'nın eşi Esma Hanım tarafından 1831 yılında yaptırılmıştır.

  Küçük bir yapı olup, bugün Bağdad Belediyesi karşısında bulunmaktadır


  Naile Hatun Camii

  Bağdat, Reşid Caddesinde, Haydarhane Camii karşısında bulunan cami 1874'de Mektupcu Murad Efendi'nin eşi Naile Hatun tarafından yaptırılmıştır. 1934'de tamir edilen yapıya bir de medrese eklenmiştir. Ancak 1965 yılında Reşid Caddesi’nin genişletilmesi sırasında yıkılmıştır.


  Bağdat Numan Paşa Camii

  Numan Paşa Camii, Bağdat'da Irak Emniyet Genel Müdürlüğü karşısındadır.

  1780 yılında Seyid Bektaş kızı Hace Fatma Hatun adlı bir hayırsever tarafından yaptırılmıştır. Adını Fatma Hatun’un eşi ve caminin mütevellisi Hacı Numan Ağa’dan almıştır. Bugün caminin minaresi ile bitişiğindeki türbe ayakta olup, diğer kısımlar yıkılmıştır.


  Rusafe Camii

  Rusafe Camii, Bağdat'da bilinen en eski Türk Camii'dir. Asker-ul Mehdi'nin kurduğu Rusafe Mahallesindeki camii, IX. yy.da Bağdad'ın 3 cami'inden biri idi. Mihrab önü kubbe ile örtülen cami, sel taşkınlarıyla harap olmuş, 1325 yılında tamamen Dicle'ye gömülerek yok olmuştur.


  Samerra Camii

  Samerra Camii Bağdat'ın kuzeyinde bulunan dünyanın en geniş camisidir. Abbasiler zamanı şehirlerinden Samerra'da (Samerra: gören sevinir demektir), el-Mütevekkil tarafından 848-58 arasında yapılmış camidir. 239x156 m.lik yapının toplam alanı 17 hektardır. Yüzyıllardır, dünyanın en büyük, en geniş mabedi olmuştur (Özkeçeci, 2006:147).

  Dış yapıdan bugüne kalan muhteşem bir spiral minaresi vardır, cami yapısının dışından bir köprü ile bağlı olan bu minareye Malviye (helezon) denilir. 50 m.yüksekliğe çıkan minare bir pasta rampası gibi helezonik olarak yükselmektedir. Her kenarı 33 m.lik 3 m. yükseklikte bir kare taban üzerindeki minarenin spiral gövdesi tabandan yukarıya doğru daralır. En tepedekinde sekiz kemer vardır. İslam sanatında tektir.

  Caminin pişmiş tuğlalı ve kuleli dış mekanından eser kalmamıştır.


  Sultan Ali Camii

  Sultan Ali Camii (Bağdat), Celayirîler tarafından yaptırılmıştır. Camii Sultan II. Abdülhamid tarafından onarımdan geçirtilmiştir.


  Sultan Melikşah Camii

  Sultan Melikşah Camii, Bağdat'ta yapılmış bir camidir.

  Sultan ve Medine Camii adıyla bilinen yapı, Halife Sarayı yanında, Eşrefin rasathanesi yerinde Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah adına 1092'de yapımına başlanmış, Mehmed Tapar'ın emriyle 1117'de tamamlanmıştır.

  Camide kullanılan tuğla malzeme Samerra'dan getirilmiştir. Binanın yapımına Bağdat şahnası Mücahideddin Bihruz ile Bağdat kadısı Ebubekir eş-Şâmî nezaret etmişlerdir. Bu camiden günümüze hiçbir iz kalmamıştır.


  Terken Hatun Camii

  Terken Hatun Camii Bağdat'ta bulunurdu.

  Büyük Selçuklu hükümdarı Sultan Melikşah'ın eşi Terken Hatun'un Bağdat'ta kaldığı yıllarda yaptırdığı ve kendi adıyla anılan camii, sel taşkını sonrası yok olmuştur.


  Şeyh Seraceddin Camii

  Şeyh Seraceddin Camii Bağdat'ta bulunur. Ünlü mutasavvıf Şeyh Seraceddin adına külliye ile beraber yaptırılmıştır. Aynı adlı mahallede bulunan külliyenin camii, türbe ve diğer imaret binalarıyla birlikte 1718'de Vali Hüseyin Paşa tarafından tamir ettirilmiştir.

  Külliye, 1975 yılında Irak Vakıflarınca büyük ölçüde yıktırılarak modern bir cami yaptırılmış, türbesi betonla kaplanmıştır. Cami'e ait Osmanlı kitabeleri müzeye kaldırılmıştır.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bağdatta Bulunan Camiler Forum Tarih
Yanlış Hesap Bağdattan Döner Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 18 Şubat 2012
Yanlış Hesap Bağdattan Döner Atasözünün Hikayesi Atasözleri & Deyimler 16 Aralık 2010
Yanlış hesap, Bağdattan döner..... Atasözleri & Deyimler 13 Kasım 2008
Ülkemizin çevresinde bulunan denizler nelerdir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 24 dakika önce
Türkiye'de bulunan termik santraller nerededir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş