Bağdat, Kerkük için "özel statü"ye daha sıcak

'Yurt Dışı Haberler' forumunda NeslisH tarafından 28 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bağdat, Kerkük için "özel statü"ye daha sıcak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BAĞDAT (İHA) - Irak Parlamentosu üyesi Ali el-Edip, merkezi hükümetin Kerkük'e özel statü verilmesine daha sıcak baktığını söyledi.

  Başbakan Nuri el-Maliki'nin denetimindeki Birleşik Şii İttifakı üyesi Parlamenter el-Edip, Kerkük sorununa yönelik "Irak'ın Sesi" (Aswat al-Iraq) gazetesine yaptığı değerlendirmede, "Parlamento ile hükümet, Kerkük soruna ilişkin herkesi memnun edecek formüller üzerinde çalışıyor. Bu soruna Irak'taki tüm siyasi çevrelerin ilgisi sürüyor" açıklamasında bulundu.

  Kerkük'e özel statü tanınmasının daha uygun olacağına işaret eden Şii parlamenter, bu formülün kentteki etnik unsurların haklarının ihlal edilmemesi açısından en uygunu olduğunu vurguladı. Türkmen, Arap Kürt ve Asurilerin ortak yaşam sürdüğü Kerkük'ün içinde bulunduğu durumun, ülkenin siyasi geleceği açısından oldukça hassas bir konu olduğunu vurgulayan Birleşik Şii İttifakı milletvekili el-Edip, "Bu nedenle Kerkük'ün her hangi bir bölgeye bağlanmasına karşıyız" şeklinde konuştu. Aksi bir durumun anayasa kurallarına aykırı düşeceğini kaydeden Iraklı Parlamenter, Kerkük sorunu konusunda gerek merkezi iktidarın, gerekse bölgesel Kürt yönetiminin daha dikkatli davranması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Irak'ın en tartışmalı kentlerinden Kerkük'le ilgili Irak Çalışma Grubu'nun yapmış olduğu ve ABD'nin bir önceki iktidarına sunulan Baker-Hamilton raporunun bir bölümünde de şehir için özel statünün daha geçerli olacağı vurgulanmıştı.
  IHA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bağdat Kerkük için Forum Tarih
Bağdat Nizamiye Medresesi Hangi Türk Devleti Döneminde Kuruldu Tarihi Bilgiler 21 Şubat 2014
Ana gibi yar bağdat gibi diyar olmaz atasözü kompozisyon anlamı şiir Atasözleri & Deyimler 16 Ocak 2014
Ana gibi yar bağdat gibi diyar olmaz kompozisyon anlamı şiir Makaleler-Denemeler 16 Ağustos 2013
4.Mustafanın Bağdat Seferi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 9 Ağustos 2012
Yanlış Hesap Bağdattan Döner Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 18 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş