Bağbaşı Köyü Merkez Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bağbaşı Köyü Merkez Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bağbaşı Köyü Uşak Merkez - Bağbaşı Köyü Bilgileri - Bağbaşı Köyü Hakkinda - Bağbaşı Köyü Resimleri  Bağbaşı, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Ali Karakuş

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 14 km

  İlçeye Uzaklığı: 14 km

  Rakım: m

  Kültür
  Köyün içinde misafirlerin konaklaması için odalar vardır.bu odalarda misafirler ağırlanır düğünlerde köyün gençleri toplanarak eğlenirler. Köyün düğünleri gelenek ve göreneklere bağlı bir şekilde düzenlenir. Kına gecesinde köyün gençleri oyun çıkararak eğlenirler. Düğün günü oğlan evinden çıkan düğün alayı davul zurna eşliğinde kız evine gelin almaya giderler. Düğünlerde pişirilen yemekler yöreye özgü yemeklerdir; keşkek en önemli ve vazgeçilmez yemeklerin başında gelir. Yine düğün çorbası,et pilav,bamya düğün yemeklerinin geri kalan kısmını oluştururlar.

  Coğrafya
  Uşak merkezine 14 km uzaklıktadır. Köye ulaşım karayoluyla yapılmaktadır. En işlek ve kolay yol kılcan ve gücer köylerinin güzergahıdır. Köyün yerleşimi Elma Dağının eteklerine kurulmuştur. Dağlık ve engebeli bir araziye oturmuştur, köyün merkeze doğru uzanan kısmında düzlük araziler olup buralarda tarıma dayalı bir çalışma yapılmaktadır. Köyün Elma Dağının arkasında arazisi mevcuttur bu araziyi köylüler yaz ve kış otlak ve yayla olarak kullanırlar. Yine bu yaylalarda 2005 yılından bu yana Uşak belediyesi tarafından her yıl yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Köyün hemen başında bulunan çeşmelerin suları içme suyu ve bahçe sulamakta kullanılır. Bu suların En önemli iklim özelliği kışın sıcak yazın soğuk olmasıdır. Yine köyün dağa doğru yaslanan kısmında bulunan çeşmenin suyu çok temiz ve berraktır. Ayrica köyde tarim yapılır, sebze ve meyve yetiştirilir.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün yerleşim yeri olan dağın kuzey tarafında haziran ayına kadar kar eksik olmaz.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 987
  2000 498
  1997 446

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak son zamanlarda tarım alanlarının kuraklığı nedeniyle köyün gençleri şehir merkezinde bulunan fabrikalarda çalışarak köyün şehirle bağlantısını desteklemektedirler.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ali Karakuş
  2004 - Muharrem Uçar
  1999 - Recep Minnet
  1994 - Recep Minnet
  1989 - Recep Çivi
  1984 - Ramazan İlkçağı

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bağbaşı Köyü Merkez Forum Tarih
Bağbaşı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Bağbaşı Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Bağbaşı Köyü Kahta Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Bağbaşı Köyü Yenice Karabük Karabük Tanıtımı 24 Mart 2010
Bağbaşı Köyü Şehitkamil Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 1 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş