Bağırsak Kurdu Hastalıkları

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bağırsak Kurdu Hastalıkları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kıl kurdu neden olur - kıl kurdu tedavisi - bağırsak kurdu hastalıklarına ne iyi gelir  Çocuk ve gençlerde en sık rastlanan bağırsak paraziti kıl kurdudur, ancak çocuklara gıda maddeleri, kum havuzu ya da hayvanlardan yuvarlak kurt (askariyazis) ya da tenya (echinokok) da bulaşabilir. Bağırsak kurdu yumurtaları ağızdan mideye ve bağırsağa ulaşır ve vücudun içinde gelişimini tamamlayarak, kurtçuğa dönüşür. Kıl kurdu dişileri geceleri bağırsaktan dışarı çıkar ve ancak mikroskopla görülebilecek kadar küçük olan yumurtalarını anüsün etrafına bırakır. Yumurtalar bu bölgede kaşıntı oluşmasına neden olur. Çocuğun bu bölgeyi kaşımasıyla, yumurtalar tırnakların arasına girer ve ağızdan yine bağırsağa ulaşır (kendi kendine bulaştırma). Bu döngü iki aya kadar devam edebilir, bu yüzden bağırsak kurdu olan çocukların kurt ilacını ilk almalarından sonra, iki üç kere daha tedaviyi tekrarlamaları gerekir.

  Kıl kurtları dışkının içinde, hareket eden, bir iki milimetrelik beyaz iplik parçacıkları şeklinde görülebilir. Yuvarlak kurtlar normal solucanlara benzer. Çocuğunuzun dışkısında erişte parçalarını andıran, beş on milimetrelik parazitler görüyorsanız, bunlar tenyadır.

  Bağırsak paraziti olan çocuklar yorgun ve halsizdir. Genellikle gözlerinin altında halkadar olur ve iyi büyümezler. Kıl kurdu geceleri anüs bölgesinde şiddetli kaşıntıya neden olur. Yuvarlak solucanların bulaştıklarda neredeyse kolikler kadar şiddetli karın ağrılarına daha sık rastlanır, bu çocuklarda gaz ve nedeni anlaşılamayan ishal olur. Tenya sorunu olan çocuklarla anlaşılmaz karın şikâyetleri vardır, çok fazla acıkırlar ya da iştahları kapanır ve belirgin bir şekilde kilo kaybederler.

  Hastalık Belirtileri:

  > Anüs bölgesinde kaşıntı,
  > Dışkıda canlı parazitler ya da parazit parçaları,
  > Kolik benzeri karın ağrısı,
  > Kusma,
  > Gözlerin altında halkalar,
  > Yorgunluk,
  > Kilo artışı olmaması ya da kilo kaybı.

  DOKTORA GÖSTERMEK GEREKİR MI?

  Bağırsak parazitinin tedavisini her zaman bir doktora bırakmak gerekir. Çocuğunuzda kıl kurdu varsa, bütün ailenin tetkikten geçmesi yerinde olur.

  DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ

  > Doktor bağırsak kurduna karşı ağızdan alınacak bir ilaç yazacaktır. Modern ilaçlar parazitleri öldürürken, çocuğunuzun bedenine zarar vermez.

  SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ:

  Lütfen parazit ilaçlarının kullanım talimatnamelerine harfiyen uyun ve tedaviden sonra iç çamaşırlarını değiştirmek gibi, önerilen hijyenik önlemleri dikkate alın. Tedavi süresi boyunca çocuğunuza geceleri vücuduna yapışan bir mayo giydirin, böylece anüs bölgesini tırnaklarıyla kaşıyamaz. Parazit yumurtaları çocuğunuzun parmaklarına yapışabileceğinden, oyuncakların, kıyafetlerin ya da gıdaların kirlenmesi tehlikesi de vardır. Bu eşyaları sıcak su ve deterjanla iyice yıkayın, aksi takdirde parazitler diğer insanlara da bulaşabilir. Çocuğunuzun tırnaklarını olabildiğince kısa kesin.

  Evde hazırlanan ilaçlar:

  Çocuğunuza bir hafta boyunca boş mideye bir fincan lahana turşusu suyu içirin ya da ıoo gram çiğ lahana turşusu veya günde iki üç tane çiğ havuç yedirin.
  Uyarı: Sitede yer alan her türlü içerik sitemizin telif hakları kapsamında olup, koruma altındaki bilgilerin aynen kullanılması, 5846 sayılı FSEK ve 5651 sa. İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Suçun Önlenmesi' ne ilişkin yasalara göre maddi ve manevi tazminat talep etme hakkımızı doğurmakta ve ceza davalarına muhatap olmanız yanında sitenizin kapatılmasını da sonuçlamaktadır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bağırsak Kurdu Hastalıkları Forum Tarih
Kabak çekirdeği bağırsak kurdunu düşürüyor Şifalı Bitkiler 15 Aralık 2009
Bağırsaklar Ne İşe Yarar Kısaca Bağırsakların Görevleri Nelerdir Eğitim Bilgileri 4 Şubat 2014
Kalın Bağırsak Nedir Kalın Bağırsağın Özellikleri Nelerdir Genel Sağlık 25 Ekim 2013
İnce Bağırsak ve Görevleri Kısaca Genel Sağlık 7 Ekim 2013
İnsan Vücudundaki Bağırsakların Uzunluğu Eğitim Bilgileri 17 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş