Bağırsak - Bağırsak Hakkında Bilgiler

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bağırsak - Bağırsak Hakkında Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bağırsak - Bağırsak Hakkında Bilgiler  Vikipedi, özgür ansiklopedi  [​IMG]
  İnsan vücudunda mide ile birlikte bağırsakların çizimi.


  Bağırsak, gastrointestinal kanalın mide ile anüs arasındaki kısmıdır ve insanlarda ve diğer memelilerde iki ana kısımdan oluşur: ince bağırsak ve kalın bağırsak.
  İnsanlarda ince bağırsak üç kısma ayrılır:
  • duodenum,
  • jejunum,
  • ileum.
  İnsanlarda kalın bağırsak da üç kısma ayrılır:
  • çekum,
  • kolon,
  • rektum.
  Vücudun gıdadan besinlerin çıkarımı ve emiliminden sorumlu kısmı bağırsaktır. Mide'nin görevi büyük oranda gıda moleküllerinin besinlere parçalanmasıyken, bağırsak bu besinlerin kana girmesini sağlar. İnce bağırsak kıvrımlı bir yüzey yapısına sahiptir ki bu besinlerin bağırsak duvarından difüzyonu ve böylece de emilimi için uygun olan yüzey alanını arttır. Bu mikroskopik kıvrımlara mikrovilli denir. Yetişkin bir insanın ince bağırsağı, ortalama olarak, yaklaşık yedi metre uzunluğundadır.
  Kalın bağırsak veya kolon birkaç çeşit bakteriye ev sahipliği yapmaktadır; bunlar insan vücudunun kendi kendine yok edemeyeceği moleküllerle ilgilenirler. Bu bir simbiyoz örneğidir. Bu bakteriler aynı zamanda bağırsakta(ki) gaz üretiminin de nedenidirler. Kalın bağırsak ince bağırsağa oranla daha kısadır ve su reabsorpsiyonu ile kuru dışkıyı üretir.
  ==Bağırsak hastalıkları==
  Bu konuda daha fazla bilgi için gastroenteroloji maddesine bakabilirsiniz. Diğer sindirim sistemi hastalıklarıyla birlikte bağırsak hastalıklarına da bakan tıp dalı gastroenterolojidir.
  Gastroenterit, bağırsakların enflamasyonudur ve en yaygın bağırsak hastalığıdır.
  Ileüs, bağırsak tıkanıklığıdır.
  Apandisit, apandis enflamasyonu. Bu tedavi edilmediği zaman potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır; çoğu durumda apandisit cerrahi müdahaleye gerek duyar.
  Çölyak hastalığı kötü emilimin yaygın bir şeklidir. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit bağırsakları etkileyen otoimmün hastalıklardandır. Crohn hastalığı tüm gastrointestinal kanalı etkileyebileceği gibi, kolit sadece kalın bağırsağı etkiler.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bağırsakların Görevi

  Vücudun gıdadan besinlerin çıkarımı ve emiliminden sorumlu kısmı bağırsaktır. Mide'nin görevi büyük oranda gıda moleküllerinin besinlere parçalanmasıyken, bağırsak bu besinlerin kana girmesini sağlar. İnce bağırsak kıvrımlı bir yüzey yapısına sahiptir ki bu besinlerin bağırsak duvarından difüzyonu ve böylece de emilimi için uygun olan yüzey alanını arttırır. Bu mikroskopik kıvrımlara mikrovilli denir. Yetişkin bir insanın ince bağırsağı, ortalama olarak, yaklaşık yedi metre uzunluğundadır.


  [​IMG]  Kalın bağırsak veya kolon birkaç çeşit bakteriye ev sahipliği yapmaktadır; bunlar insan vücudunun kendi kendine yok edemeyeceği moleküllerle ilgilenirler. Bu bir simbiyoz örneğidir. Bu bakteriler aynı zamanda bağırsakta(ki) gaz üretiminin de nedenidirler. Kalın bağırsak ince bağırsağa oranla daha kısadır ve su reabsorpsiyonu ile kuru dışkıyı üretir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bağırsak Bağırsak Hakkında Forum Tarih
İncebağırsak Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 3 Ağustos 2011
Bağırsak Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kalın Bağırsak Kanseri Hakkında Bilgi Genel Sağlık 1 Temmuz 2010
İnce bağırsak - İnce bağırsak Hakkında Bilgiler Genel Sağlık 27 Eylül 2009
Bağırsaklar Ne İşe Yarar Kısaca Bağırsakların Görevleri Nelerdir Eğitim Bilgileri 4 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş