Bağışıklık sistemi kanserli hücreleri koruyor

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bağışıklık sistemi kanserli hücreleri koruyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bağışıklık sistemi kanserli hücreleri koruyor

  Vücudun bağışıklık sisteminin, tümörün ilk oluşum safhasında kanserli hücreleri tespit edip onları koruduğu bildirildi.

  The Journal of Clinical Investigation adlı dergide dün yayımlanan araştırmada, 20. yüzyılın başlarındaki teorinin aksine, kanserli hücrelerin çoğalmasının başlangıcında, bağışıklık sistemi tarafından korunduğu belirtildi.

  Pierre ve Marie Curie Üniversitesinden Profesör David Klatzmann'ın ekibi, kanser hakkındaki bu keşifle hastalığın tedavisinde önemli ilerleme kaydedilebileceğini bildirdi.

  Bugüne kadar bilinen teori, kanserli hücreler oluşmaya başlayınca bağışıklık sisteminin bu hücreleri anormal hücre olarak tespit edip onları yok etmeye çalıştığını ve kanserin bu anormal hücrelerin savunma mekanizmasından kaçtıkları anda meydana geldiğini öngörüyordu.

  Bilinen teoriyi çürüten yeni tespite göreyse bağışıklık sistemi kanserli hücreleri, ortaya çıktıkları andan itibaren organizmadaki diğer hücreler gibi korumaya alıyor.

  Araştırmacıların hayvanlar üzerinde yaptıkları deneyler, bağışıklık sisteminin "düzenleyici lenfosit T" hücrelerinin, ilk ortaya çıkan kanserli hücrelere hemen yaklaşıp bu kanserli hücrelerde diğer normal dokularda bulunan molekülleri tespit ettiğini ve kanserli hücreleri yok etmesi gereken hücrelerin kanserli hücrelere saldırmasını engellediğini gösterdi.

  Araştırmada, "düzenleyici lenfosit T" hücrelerinin kontrolünün gelecekte kanser tedavilerinde çok önemli rol oynayacağı ifade edildi.

  Araştırmacılar, kanser hakkındaki bu son keşfin ayrıca, tümöre karşı önleyici aşı gibi diğer tedavi yöntemlerinin önünü açtığını belirtiyor.

  Kaynak
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bağışıklık sistemi kanserli Forum Tarih
Bağışıklık Sistemi Testi Hakkında Bilgi Genel Sağlık 15 Kasım 2012
Bağışıklık Sistemi Organları Nelerdir? Genel Sağlık 15 Kasım 2012
Mikroplar Ve Bağışıklık Sistemi Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 21 Ekim 2012
Bağışıklık, Bağışıklık Nasıl Kazanılır, Bağışıklık Sistemi Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 10 Ağustos 2012
Bağışıklık Nedir, Bağışıklık Sistemi, Bağışıklık Nasıl Kazanılır Genel Sağlık 10 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş