Bıçkıdere Köyü Akyazı Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bıçkıdere Köyü Akyazı Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akyazı Bıçkıdere Köyü Bilgileri - Bıçkıdere Köyü Hakkında - Bıçkıdere Köyü Tanıtımı - Bıçkıdere Köyü Resimleri  Bıçkıdere, Sakarya ilinin Akyazı ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: AKYAZI

  İl: SAKARYA

  İle Uzaklığı:39 km

  İlçeye Uzaklığı:10 km

  Rakım:130 m

  Nüfus:

  2000:325
  1997:391

  Tarihi

  Köyün 1864-1865 yıllarında Kafkasya'dan sürgün edilen Abhazların Asadwa boyundan aileler tarafından kuruldugu söylenebilir. Yerleşim yerlerine Aşbuha, abjoak, lıbaadz, acrakıt gibi kendi dillerinde isimler takmışlardır.Köyün Bıçkıdere olarak adlandırılması ise 1890-1910'lu yıllarda tren yolu yapımında kullanılacak travers'lerin hazırlanması için köyün deresine BIÇKI makineleri kurulmuş ve ormandan kesilen ağaclar yuvarlanarak dereye indirilmiş ve orada kurulu Bıçkı'lar ile traversler hazırlanıp tren yolu yapımına gönderilmişler. Bu neden ile köye BIÇKIDERE denir.

  Kültür

  Köyümüzde Abhaz sülaleri olarak (Aylısırba,Açbuha,Ağırba,Aşöyba,Ajiba,Eylimurha,Ey nugba,Çatana,Aguşba,Çloha,Andıba,Alazba)yaşamaktad ır. Bu köy tarım ve hayvancılıkla daha çok uğraşır . Köyümüzde ayrıca et , balık ve abaza yemeklerini sunan Çatana Restaurant adında lüks bir lokanta vardır işletmecisi çatana Sezgin,Sezer YAVUZ kardeşlerdir.

  Coğrafya

  Sakarya iline 39 km, Akyazı ilçesine 10 km uzaklıktadır. 25 dakika sakaryaya, 10 dakika akyazıya sürüyor.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır ve ayrıca çevredeki fabkalarda iş olanağı sağlamaktadır.Büyük şehirlrede bir rabet görülmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Sercan KEREMOĞLU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (264) 4624375
  Cep Telefonu: 0 (539) 4348002

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilkokul vardırancak öğrenci yetersizliğinden taşımalı eğitim vardır .Köyde,içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon bulunmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş