Büyüksusuz Köyü Gölpazarı Bilecik

'Bilecik Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyüksusuz Köyü Gölpazarı Bilecik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyüksusuz Köyü Gölpazarı Bilgileri - Büyüksusuz Köy Hakkında - Büyüksusuz Köy Tanıtımı - Büyüksusuz Köy Resimleri
  İlçe: GÖLPAZARI - İl: BİLECİK

  Köy Muhtarı: Bilgi Y ok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Bilecik
  Bilgiler
  Nüfus 191 [(2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 11700
  Alan Kodu 0228
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bilecik
  İlçe Gölpazarı
  Web Sitesi
  Büyüksusuz, Bilecik ilinin Gölpazarı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının çok eski zamanlardan beri susuzluk çektiği için büyüksusuz köyü denilmiştir.Köyümüz tabu kayıtlarından ve yaşlılardan öğrenildiğine göre eski bir yerleşim yeridir.Köyümüz OSMANLI KÖYÜ olup 1800 yıllarına kadar uzanmaktadır.Köyümüzde çok fazla kalmasada OSMANLI KÖY EVLERİNİ ve MİMARİLERİ örnekleri görülmektedir.


  Piknik Ve Mesire Alanları

  Köyümüzde mesire alanı olarak 365 gün ve 24 saat hiç rüzgarı eksik olmayan GAKLIK TEPESİ; mükemmel tadı ve lezzetli suyu akan KALAYCI çeşmesidir.

  Çevre Ve Tabiat

  Köyümüz çevresi Çam ormanları ile çevrelidir.Ayrıca köyümüzün meşe - kayın ağaçalarıda ormanlarında bulunmaktadır.

  Gelenek ve Görenekler.

  Köyümüzün çok eski tarihlerden gelen çok güzel gelenekleri vardır.Köyümüzün her yıl kutladığı hıdırellez şenlikleri yapılmaktadır.O gün civar köylerden misafirler ve şehir dışında bulunan tüm akraba ve tanıdıklar çağırlır.Mevlüt okutulup etli pilav (HAYIR PİLAVI) ve ayran dağıtılır. Köyünümüzün düğünleri cuma günü öğleden sonra başlar pazar günü öğleden sonra biter ;düğün süresince köye gelen tüm misafirler çok büyük izzet ve ikram ile karşılaşır,küçük büyük herkes misafir edilir.Düğün süresince tüm köy halkı misafirlere hizmet için yarışır.Köyümüzde dini bayramlarda küçük büyük herkes sıra ile ev ziyaretlerine gider,ev sahipleride küçük büyük demeden herkese ayrı ayrı sofralar kurarak yemek ikram edilir.

  Bazı Merkezler Olan Uzaklıklar

  Bilecik iline 62 km, Gölpazarı ilçesine 17 km Bursa iline 140 km uzaklıktadır. Köyümüzde tüm Anadoluda konuşulduğu gibi yöresel şiveler de kullanılmaktadır.Bu şive konuşma örneklerinin bazıları aşağıda çıkarılmıştır.aba: Abla an: Tarla Sınırı - avara: Kötü - avlay: Tarla ve bahçeyi koruyan duvar, çift - aydoğdu: Ayçekirdeği - bıldır: Geçen sene - ceyran: Elektrik - cigara: Sigara - Çorlak: Belden aşağısı çıplak - encek: Köpek yavrusu - enik: Kedi yavrusu - enseri: Çivi -esvap: Giyecek, elbise - fistan: Uzun etekli elbise - - gadi: Yenge - gayme: Para - gocadam: Evin yaşlı adamı - gocagarı: Evin en yaşlı kadını - gork: Anaç tavuk - güvey: Damat - hırcık: Küçücük - kirbit: Kibrit - kocabuva: Amca - kopça: Düğme - kübür: Gübre- Tiltombak :Şeftali

  Yiyecek - İçecek

  Köyümüzün yemekleride çok mehşurdur.Özellikle elle yapılan nefis NOHUTLU MANTISI dır.Aynı zamanda özel günlerde yapılan CEVİZLİ LOKUMLARI,EV BAKLAVASI -TAVUKLU KEŞKEK -KAÇAMAK - EL ARKASI ve her derda deva olan TARHANA ÇORBASI dır.Köyümüzde keçi yetiştiriciliği fazla olduğu için keçi sütünden yapılan KEÇİ PEYNİRİ de mehşurdur

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları soğuk ve yağmurlu -yazın ise sıcak ve kurak geçmektedir.

  Eğitim ve Öğretim

  Köyümüzde okul binası bulunmaktadır.Ama köyümüz öğrencileri taşımalı sistem ile ilçeye taşınmaktdır.Köyümüzde okuma yazma oranı %85 civarindadır.Ama son zamanlarda gençler arasında YÜKSEK OKULA VE ÜNİVERSİTE ye gidilmeye başlanmıştır.

  Giyim ve Kuşam

  Köyümüzde kadınlar üzerlerine köyümüze özel‘’kirlik’’ denilen siyah giysi giyerler, çarşıya, pazara, tarlaya onunla giderler. Altlarına bol şalvar giyerler. kafalarına da beyaz örtmeler takarlar.Erkekler genel kıyafetler giymekde özel günlerde (DÜĞÜN-BAYRAM )o güne ait kıyafetlerde giymektedirler.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 175
  2000 191
  1997 150

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyümüzde tarımcılık ileri düzeyde yapılmakta özellikle soğan -buğday -eskiden beri yapılmaktadır.Köyümüzde yetişen karpuzlar çok mehşur olmuştur.Yetişen karpuzlar çok sulu ve çok talıdır.Köyümüzde son zamanlarda KİRAZ VE VİŞNE yetiştirilmeye başlanmış ve bunda da başarılı olunmuştur. Köyümüzün yakınlarında açılan mermer ocakları üretime başlamış ve TÜRKİYE ekonomisine katkı sağlamıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - ALİSAYİM KURT
  2004 - ALİSAYİM KURT
  1999 - ETHEM AY
  1994 - ETHEM AY

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyüksusuz Köyü Gölpazarı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş