Büyüksır Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyüksır Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyüksır Köyü Merkez Bilgileri - Büyüksır Köyü Hakkında - Büyüksır Köyü Tanıtımı -Büyüksır Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: AYHAN KURT


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 1261 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46000
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Merkez
  Web Sitesi
  Büyüksır, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgi olmasa da birden çok rivayet bulunmaktadır.Bu rivayetin birine göre;Dulkadiroğulları Beyliğinin Sultanı Alauddevliye askerleri ile savaşa giderken Sırdağlarına geliyor, yorğun ve bitab düşen askerlerini burada dinlendirmeye karar veriyor ve komutana askerlerin istirahat etmesi için emrediyor.Askerler akşam yemeklerini yiyip karınlarını doyurduktan sonra yorğunluk ve soğuğun vermiş olduğu rehavetle birbirlerine sırtlarını dayayıp yatıyorlar.Sabahın erken saatlerinde bölüğün aşçısı kalkıp kızğın bir çorba hazırlıyor ve askerlere kalkın demek için yanlarına doğru yürüyor.Sabahın hafif kızıllığında askerliri tam göremediğini zannediyor ve iyice sokuluyor yanlarına ama askerleri yine göremiyor,askerlerin yerlerinde birbirine yaslanmış siyah taşlar duruyor.Aşçı korku ve panik içinde Kumandanın yanına varıyor ve "Komutanım askerler yerinde yok" diyor.Komutan yarı şaşkın yarı suçlu bir hareketle aniden yerinden sıçrıyor ve koşuyor askerlerin yanına Ahmed'e bakıyor yok Ali'ye,Mehmet'e,Osman'a .......hiç kimse yok,taş olmuş bütün askerler.Komutan o taşlara sarılıyor veryad-ı figan ediyor, günün kuş cıvıltıları ile başlayan sabahını feryat ile bozan komutana bağırarak Aleuddevle kalkıyor ve soruyor;"nedir bu gürültü komutan?" çaresis komutan hangisine yanacağını şaşırıyor taş olan askerlerine mi yoksa kendine bırakılan emanetlerin yok oluşuna mı?Padişahım "ASKER SIR OLDU"diyor.Padişah etrafına bakıyor ve gerçekten bu Allah'ın bir sırıdır diyor.Ve ekliyor bu günden sonra bu dağların adı
  sırdağları

  Kültür

  Köy, bir Türkmen köyüdür. Bölgeye özgü bütün kültürel özellikleri taşımaktadır.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş merkezine 51 km. uzaklıktadır. Dört ayrı mahalleden oluşmuştur: Kavak, Siteler (Kaş-Bahçealanı), Güney ve Dağobası. Köy aşağıdan yukarıya genişleyen ve genişledikce de engebeleşen bir yapıya sahiptir.Dağları iğne yapraklı ağaçların çoğunlukta olduğu geniş ormanlarla kaplıdır. Köyün giriş ve çıkışında (doğu-batı yönünde) birer dere bulunmaktadır.Doğusunda Bahçe Deresi,Batısında daha büyük ve azğın Daz Deresi. Bu azğın dere, kimi yerlerde aşılmaz olan kanyonlar oluşturmuştur.Ayrıca Köyümüzden Ceyhan Nehri geçmekte olup, üzerine Sır Barajı kurulmuştur.Köyün diğer bir coğrafi özelliği ise ilin en yüksek ikinci dağı olan Uludaz Dağı'nı sınırlarında barındırmış olmasıdır. Şehir Merkezi ile birçok köy arasında bağlantı noktası alan köyümüz Sır Barajı ve Berka Barajı'nın kurulması ile bu özelliğini büyük oranda kaybetmiştir.
  İklim [değiştir]

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Sır Barajı'nın kurulması köyün iklimini büyük oranda değiştirmiştir.Köyün alt kesimlerinde kar yağma oranı çok düşüktür.Üst kesimlerinde ise kar yağışı daha fazla ve etkilidir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1261
  1997 1114

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık,arıcılık ve balıkçılığa dayalıdır.Köy Nüfusunun büyük çoğunluğu geçimini köy dışında çalışarak temin etmektedir.Fazla olmasa da köyden birkaç kişi Sır Barajı'nda çalışarak kendi köyünde iş imkânı bulabilmiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ayhan Kurt

  29 Mart 2009 Seçimlerinde tekrar Ayhan KURT Köy Muhtarı olarak seçilmiştir


  Altyapı bilgileri

  Köyde taşımalı eğitim veren bir ilköğretim okulu ve beşinci sınıfa kadar eğitim veren bir ilkokul,dört camii mevcuddur.Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ancak kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır.Elektirik, sabit Telefon ve Ceptelefonu şebekeleri köyümüzde bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, haftanın hergünü gece saat 24.00'e kadar şehirmerkezine ulaşım imkânı bulunmaktadır.

  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyüksır Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş