Büyüksümbüller Köyü Merkez Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyüksümbüller Köyü Merkez Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  büyüksümbüller köyü resimleri - büyüksümbüller köyü tanıtım - büyüksümbüller köyü resimleri  Büyüksümbüller, Manisa ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy yerleşik düzene geçmezden önce göçer olarak yaşayan tipik bir Yörük obasıdır. Köyün kurucusu Sümbül beydir. Yerleşik düzene 1650-1700 yıllarında geçmişlerdir.
  Kültür

  Büyüksümbüller köyü gelenek ve göreneklerine her daim sahip çıkan,koruyan bir köydür.Köy halkı Osmanlı Devleti yönetimi altındayken yaşadıkları gelenek ve göreneklerini yaşatmaktadır.Örneğin köy halkı 3 gün 3 gece davul zurna eşliğinde düğün yapmaktadırlar. YEMEKLERİ:

  * KEŞKEK;Düğün,sünnet,mevlüt gibi özel günlerde yapımı bir gün,bir gece alan en maharetli yemeklerden birisi olan keşkeği yapmaktadırlar.Keşkeğin ham maddesi buğday olup,çok doyurucu bir özellik taşımaktadır.Bu maharetli yemeği köyde yapabilen sadece 1 kişi bulunmaktadır.Bu kişide YUSUF ALTINKARGI'dır.Keşkeği yapmak kadarda dövmek emek ister.Bu konuda da cemiyet sahibi devreye girmektedir.Bir gece öncesinden pişirilip öbür gün dövülerek servis edilen keşkeği yemeside ayrı bir zevktir.
  * SARI AŞ:Mübarek aşure günlerinde ve cemiyetlerin olduğu günlerde yapılan bu tatlı sofraların vazgeçilmezidir.Bu tatlıyı cemiyet günlerinde köyün aşçıları olan FADİME TUTAL ve HEDİYE UYSAL yapmaktadır.Yapımı günümüzde gayet az olan bu tatlı için özel taşında buğday sürtülür,aşure gibi pişirilip servis edilir.

  Coğrafya=

  Manisa merkezine 29 Km. uzaklıktadır.Komşuları Türkmenköy, Osmancalı, Ortaköy, Avdal, Beydere ve Bozalan köyleridir.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 150
  2000 140
  1997 135
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyüksümbüller Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş