Büyüksöbeçimen Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyüksöbeçimen Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri -Büyüksöbeçimen Köyü Sarız - Büyüksöbeçimen Köyü Hakkında Bilgiler - Büyüksöbeçimen Köyü Resimleri
  Kayseri
  Bilgiler
  Nüfus 546 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 38660
  Alan Kodu 0352
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Kayseri
  İlçe Sarız
  Büyüksöbeçimen, Kayseri ilinin Sarız ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köy Avşar aşiretinin Torun kabilesine mensup ahali tarafından kurulmuştur.Bu köye mensup insanlar önce Pınarbaşının Kebelek köyünde 1865 yılında Osmanlının zorunlu iskanı gereği yerleştirilmişler. Ancak Çerkezlerle çıkan bir anlaşmazlık sonucu Sürgüne tabi Tutulmuşlar. Sarızda Torun olarak bilinen altı köy Diyarbakır Ergani Madene sürgün edilmişler. Beş onyıllık bir sürgünden sağ kalanlar ve gençler anayurtlarına enyakın yer olan yerleşime açılmamış bu yerlere gelerek köylerini kurmuşlar. Daha sonra akrabalarının da katılımıyla köyler büyümüştür. Şu anda köyün kurulu bulunduğu bölgede söbe (oval)bir çimenlik alan ve pınar varmış. Köy isminide bu pınarın çevresindeki söbeçimenden almaktadır. Avşar Obası adlı internet sitesi üyeleri, köyde bir kütüphane kurmuştur.

  Kültür
  köyün tamamı torun avşarı olup oğuz boylarının üçoklar boyundan gelmektedir.kültürel olarak avşar kültürünün birebir yaşandığı bir köydür.köyde öz türkçe konuşulmaktadır.Düğünleri bayram ve cenaze törenleri klasik Türk gelenginin tipik örnekleridir.yöresel yemekleri, tarhana çorbası,Bazlama , börek, mantı,dutmaç, kuymak, tırşık (gavur pancarından yapılmaktadır), soğanak böreği, kömbe'dir.

  Coğrafya
  Kayseri iline 145 km, Sarız ilçesine 16 km uzaklıktadır.Güneydoğusundan Maraş'ın Afşin ilçesine bağlı Topaktaş köyü ile sınırdır.Binboğa daglarını cephedn gören yüksk ve dağlık alndadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Rakımı 2000 metre civarındadır. Yüksltinin fazla olması nedeniyle bitki örtüsü zayıftır ve bozkırdır. İlk yerleşim zamanında çevresi Ardıç (çalı) ağaçlarıyla kaplıymış ancak halkın bilinçli olmaması nedeniyle hem keserek sonundada çıkan bir yangın neticesinde varolan bitki örtüsü değişmiştir.Eger koruma altına alınırsa dağlardaki Ardıç fideleri ormana dönme eğilim göstermektedir. Ancak ardıç çok uzun zaman isteyen bir ağaç türü olduğu için bu yıllar alacaktır.

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak değişen iklim şartları ve erezyon sebebi ile köyde tarım yeteri kadar yapılamamaktadır, daha çok hayvancılık yapılmaktadır. Köy sürekli olarak dışarıya göç vermektedir, özellikle genç nüfus köyde kalmayıp iş bulabilme amacı ile büyükşehirlere taşınmıştır.Başta Kayseri olmak üzere Adana ,mersin, Ankara , İstanbul'a göç tüm hızıyla devam etmektedir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Melikgazi ÇELİK
  2004 - Yemliha Gedik
  1999 - zeki ceylan
  1994 - Ali KARAKUŞ
  1989 - Veli KOCAOĞLU
  1984 - Durdu MECİT
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve faaliyettedir. Köyün içme suyu şebekesive kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol çakıl ve taşlı olup ulaşım çok kötüdür ayrıca yol karayollarına bağlı olmasına rağmen senelerce yapılmamaktadır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İlköğretim okuluna ve sağlık ocağına ait lojmanlar vardır.
  [​IMG]  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyüksöbeçimen Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş