Büyükpınar Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükpınar Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  büyükpınar köyü bilgileri - büyükpınar köyü resimleri - büyükpınar köyü tanıtım  Büyükpınar Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Büyükpınar Köyü; 93 Harbinden(1877-1878 Osmanlı-Rus) sonra Tuna Vilayeti, Tırnova Sancağı,Elene(Gelincik) Kazası,Tantur,Sürgülü,Dedebali,Çataldere köyleri ile Şumnu Kazası Yeniköy'den göç eden 93 muhacirleri tarafından 1880?-1881? yıllarında kurulmuştur.Resmi yazışmalarda köyün adı ilk defa 1306(1891-1892)yılı Hüdavendigar Vilayeti Salnamesinde geçmekte ve Balya İlçesi, Ilıca Bucağına bağlı olduğu görülmektedir.
  Kültür

  Köyün geleneklerinde genel olarak Rumeli ve yerli köylerin etkisi görülür.Köyün yemeği her hayırda yapılan yahnidir.Düğünler iki gece üç gün sürer.Oynanan oyunlar; Karşılama, Ağır Hava, Çiftetelli, Harmandalı v.b. oyunlardır.
  Coğrafya ve İklim

  Büyükpınar köyü; doğu'da Yaylacık, güneyde Turplu ve Alidemirci, batı'da Kavakalan, kuzey'de Kayalar, kuzeydoğu'da Gökmusa köyleri ile komşudur.Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.2008 yılı içerisinde hizmete sokulan Manyas Barajı ile köyün ikliminin oluşan nemden dolayı yumuşayacağı değerlendirilmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi hayvancılık ve kuru tarıma dayalıdır.Bütün Türkiye'de gerçekleşmekte olan köyden kente göç olgusu maalesef köyümüz içinde geçerlidir.1965'te 451 olan nüfus 2007'de 212'ye kadar düşmüştür.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak öğrenim taşımalı sistemle Tatlıpınar Köyünde yapılmaktadır. Köyde şebeke suyu ve kanalizasyon sistemi bulunmaktadır.Ptt şubesi ve acentesi yoktur.Sağlık evi vardır ancak sağlık personeli yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Balikesir-Üçpınar-Kavaklı-Ortaca-Tatlıpınar-Yaylacık köyleri hattını takip ederek 32 km sonra köye ulaşır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükpınar Köyü Merkez Forum Tarih
Büyükpınar Köyü Alanya Antalya Antalya Tanıtımı 2 Nisan 2010
Büyükpınar İlköğretim Okulu Alanya Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş