Büyüknefes Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyüknefes Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yozgat Büyüknefes Köyü - Büyüknefes Köyü Hakkında - Büyüknefes Köyü Tanıtımı - Büyüknefes Köyü Resimleri
  Büyüknefes, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: YAŞAR SEYHAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0354 233 41 76

  Tarihi

  Büyük nefes köyünün gerçek adı ta eskilerden gelmektedir nefesoğlu diye bir kişiden adını almıştır köyümüz..

  BÜYÜKNEFES merkeze baglı bir köy olup yerköy ilçe sınırlarına yakın bir yerde birinci sınıf bir arkeolojik sit alanıdır.eski adı tavium olan bu yerlşim yerinde m.ö 270 yıllarında bir kavim yaşamıştır bu kaim içsavaş,dış savaş,sel dogal afetlerle 3 kola ayrılıyor.1.galat kolu makedonyaya,2. galat kolu yunanistana 3.galat kolu ise trakyaya yani yeni adı büyüknefes olan yere yerleşiyor.
  Şu anda büyüknefeste kazı çaılşmaları devam etmektedir alman proföserlerin eşliginde kazı çalımları sürdürülmektedir....

  Büyük Nefes Köyü açık hava müzesi gibi

  Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Yozgat'ın Büyük Nefes Köyü'nde yaşayan köylülerin duvardan çeşmeye, merdivenden musalla taşına kadar her şeyi tarihi eser. Açık hava müzesinde değerlendirilmesi gereken tarihi eserler için Avusturyalı arkeologlar ve İtalyan öğrenciler de çalışıyor.

  Yozgat Merkez'e bağlı Büyük Nefes Köyü bir açık hava müzesini andırıyor. Almanların ataları olan Galatların MÖ 2000 yılında başkenti olan Tavium Antik Kenti'nin kalıntılarının bulunduğu Büyük Nefes Köyü'nde köylülerin kullandığı ev, ahır, kümes, avlu, musalla taşı, dibek ve çeşmeler tarihi eser niteliğinde. Köylüler yıllardır köylerinde bulunan ve kullandıkları tarihi eserlerin açık hava müzesinde sergilenmesini isterken, Alman ve Avusturyalı arkeologlar tarafından yapılan yüzey araştırmasında belirlenen yerleşim bölgeleri SİT alanı olarak tespit edilerek, tarihi eserler toplanmaya başladı. Alman ve Avusturyalı arkeologlar, köyde bulunan medeniyeti keşfetmek için başladığı yüzey araştırmalarını 2007 yılında kazıya dönüştürmeye hazırlanıyor. Bizans ve Roma medeniyetlerine ait eserlerin yoğunlukta olduğu Büyük Nefes Köyü Muhtarı Yaşar Seyhan'ın eşi Döndü Seyhan (50) tarihi eserlerin bulunduğu evinin bahçesindeki çeşmede bulaşıklarını yıkıyor, ördekleri suluyor. Yıllardır bu tarihi taşların gerek duvarlarda, gerekse merdivenlerde sıradan taş olarak kullanıldığını belirten Seyhan, köylülerin kaçak kazıya müsaade etmediğini fakat buna rağmen birçok tarihi eserin çalındığını söyledi. Büyük Nefes Köyü 1930 yılında İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü'nde görevli Alman Profesör Quart Bittel tarafından keşfedilmiş. 1997 yılından bu yana Büyük Nefes'te yüzey araştırmasını yapan Prof. Dr. Karl Strobel ve Dr. Christoph Gerber, Bittel tarafından keşfedilen topraklarda Roma ve Bizans dönemi yerleşim merkezlerine rastladıklarını söylüyor.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek hakkında bilgi yoktur. yemekleri Yozgat iline özgü testi kebabı, Arabaşı çorbası ve Madımak yöresel yemekleri arasındadır.

  Coğrafya

  YOZGAT merkezine 37 km uzaklıktadır.İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak Bölümü'nde Bozok Platosu üzerinde yer almaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yer şekilleri tarıma elverişli olan (% 98,8) köyde, yarı kurak iklim şartlarından dolayı, kuru tarım yaygınlaşmış ve ürün çeşitleri azalmıştır. Yoğun olarak, tahıllar (buğday, arpa, çavdar, mısır), ikinci sırada baklagiller (nohut, fasulye, yesil mercimek) yetiştirilmektedir. Bunların yanı sıra sulu tarım alanlarında şekerpancarı, ayçiçeği, patates ve soğan gibi ürünler yetiştirilmektedir. Sulanabilir alanlar sınırlı olduğu için, sebze üretiminin önemi azdır. Genellikle; lahana, patlıcan, kabak, domates ve ıspanak gibi sebzeler üretilmektedir. iklimin sert oluşu ve depolama olanaklarının azlığından dolayı, meyve üretimi büyük boyutlarda değildir. Elma, armut, kayısı, vişne, üzüm, ayva, badem ve ceviz yetiştirilen başlıca meyvelerdir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 789
  2000 973
  1997 1550

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyüknefes Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş