Büyükkumla Köyü Gemlik Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükkumla Köyü Gemlik Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  büyükkumla köyü bilgileri - büyük kumla köyü tanıtım - büyükkumla köyü resimleri


  Büyükkumla, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi

  Bir rivayete göre adı KUMLA olan 2 kardeş şimdiki Küçük Kumla ve Büyük Kumla topraklarına gelmişler ve ikisi de ayrı ayrı yerlerde çadırlarını kurmuş.Daha sonra burada hayatlarını sürdürmeye başlayan iki kardeşten Büyük olanının yerleştiği yere Büyük Kumla;Küçük kardeşin yerleştiği yere ise Küçük Kumla adı verilmiş.

  İLK BÜYÜK KUMLA Büyükkumla aslında 1950 senelerinden önce daha geride denize daha uzaktı fakat 1950 yılında çıkan sel nedeniyle köy telef oldu ve hükümet ozaman karacaali köyü topraklarında yer alan ama kullanılmayan araziyi aldı ve buraya köylüleri yerleştirdi bu zamandan sonra sel alan alan tarım alanında kullanılmaya başlandı hala eski köy denilen yerde cami kalıntıları var


  HAKKINDAKİ EFSANELER köy hakkında bir kaç efsane vardır bunlardan biri eski köyde bulunan bir kuyunun dibinin olmadığı yani sonsuza uzandığıdır ve bu kuyunun başında okunacak olan sözler sonunda kuyudan gümüş bir kap çıktığıdır ikincisi eski köy girişinde bulunan bir taşın üzerinde oluşan çukurun peygamber Muhammed'in ayak izi olduğu söyleniyor tabi bunlar efsane ve olması imkânsız

  DOĞASI Köyün doğası yazın artan kalabalık nedeniyle bozulmaya başlamıştır
  Coğrafya

  Bursa iline 33 km, Gemlik ilçesine 8 km uzaklıktadır. Tam arkasında Samanlı dağı bulunur. Ayrica köy, deniz kiyisinda bulunmaktadir.Sahil seridinden Gemlik'i Armutlu'ya baglayan hat üzerinde konumlanmaktadir.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları genelde kurak geçen iklim özellikle ekim ayı ve sonrasında yerini yoğun yağışlara bırakır.Aralık ayı sonları ve ocak ayı başlarında kar görülen Büyükkumla Köy'ünde denizel iklim hakim görünmektedir.Bu yüzden kışın hava denizel etki yüzünden sıfırın altına inmemekle beraber buz ve don olayları ender görülmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 829
  1997 736
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle zeytin yetiştiriciliği köyün en önemli ekonomik gelirini elde ettirmektedir.Yüz binlerce zeytin ağacına sahip olan köyün yıllık zeytin üretimi yüksek sayılabilecek bir rakamdadır.Bunun yanı sıra hayvancılıkta eskisi kadar olmasa da süregelen bir ekonomik uğraştır.Zeytinciliğin yanı sıra kiraz,erik,armut,ayva,şeftali ve çeşitli sebze üretimi de yapılmaktadır.Ayrıca gemlik zeytinleri adıyla bilinen zeytinlerin%30 zu burdan çıkmaktadır.

  Köylülerin zeytincilik dışında uğraştığı işlerden birde meyveciliktir.Köy halkı meyvelerden kendileri yararlanacak kadar üretir.Eğer ki kendi kullanımını aşan üretim yaşarsa satışa sunar.

  Köyde üretilen başlıca ürünler: Zeytin,Erik,Kiraz, ayva,armut, vişne,incir,kızılcık,dut,domates,salatalık ,kabak,biber (ve diğer kahvaltılık ürünler), baldır.

  Tarimin disinda turizm de yaz mevsiminde köyün ekonomisine katki da bulunmaktadir. Örnegin, köy bütçesi deniz kiyisindaki meskenlerin kirasindan önemli ölçüde mali gelir saglamaktadir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:538 75 29-5381336
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükkumla Köyü Gemlik Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş