Büyükkoç Köyü Fatsa Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Büyükkoç Köyü Fatsa Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fatsa Büyükkoç Köyü - Büyükkoç Köyü Hakkında - Büyükkoç Köyü Tanıtımı - Büyükkoç Köyü Resimleri
  İlçe: FATSA


  İl: ORDU

  Köy Muhtarı: KERİM ERDEM

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (452) 433 66 50

  Cep Telefonu: 0 (533) 655 64 02


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 451

  İle Uzaklığı: 65 km

  İlçeye Uzaklığı: 13 km


  Tarihi

  ORDU/FATSA ilçesinin şirin bir köyüdür.Köyün kuruluş tarihi tam olorak bilinmemektedir köyün ilk yerli eşraflarının rum ve ermeni aileleri oldugu bilinir.Bu aileler 1 dünya savaşı sırasında çıkarılan tehcir yasasına tabi tutularak 1917 yılında göç etmiştir Köyde ilk müsluman türk izlerinin 1700 lu yıllara dayandıgı görülür.Bu dönem agalar beyler dönemi olarak ta bilinir. Yada başka degişle bey yaşadıgı için beyce diye anılarak ve zamanla dillere bice olarak yerleşmiştir.1978 Yılında yapılan mezar taşı tarıh araştırmasında (agalar beyle mezarları)ilk müslüman Türk izlerinin 1700 lu yıllara dayandıgı sabit görülmüştür.

  Yapılan Osmanlı arşiv çalışmalarında sahilden yüksek kesimlere.müslüman iskanının başlaması 1700 yüzlu yılların ikinci yarısında olmuştur.osmanlı impararatorlugunun nufuz denge politikası nedeniyle rum ve ermeni köylere 4 ve 7 kabile (büyük aile)yerleştirmelerinden sonra muslüman türk nüfusu artmaya başlamiştır.köyün adı bu aileler yerleştıkten sonra beyce-i kebir adını almıştır.bu kabileler hatip ismailogulları.hacı kerimler dikkazogulları. pacacılar .hudurogulları olarak bilinmekle beraber daha sonrakı yıllarda başka ailelerin de göç etmesiyle bugunkü halını almıştır.yerleşen ilk kabileler bugün de varlıgını sürdürmektedir.beyce-i kebir ismi daha sonrakı yıllarda bice adını alarak bice olarakta bilinir.cumhuriyet tarihinden sonra adı degişerek büyükkoç olmuştur.köy 1940 lı yıllardan sonra göç vermeye başlamıştır

  Muhammer Seçmez

  Kültür

  Köyün gelenek, göreneklerinde bilinmemekle beraber yemekleri arasında turşu kavurması, fasülye turşusu, beyaz dağ kirmidi, fındık kirmidi bulunmaktadır. aynı zamanda .Köyde, çimento yapımında kullanılan TRAS türü bir ham madde çıkartılmaktadır.


  Coğrafya

  Ordu iline 65 km, Fatsa ilçesine 13 km uzaklıktadır. Komşu köyleri ise, Yukarıardıç, Duayeri, Küçükkoç ve Bozdağı köyüdür.


  Ekonomi

  Köyde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.1940 lili yıllara kadar çeltik( pirinç )tarımı yapıldıgı da arşivlerde sabit görülmüştür. köy 1930 lı yıllara kadar açık arazi olup bugday.mısır.mercimek arpa ekimi yapıldıgı da bilinir.1930 li yıllardan itibaren fındık tarımına geçilerek fındık üretimi yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi sahıslara özel vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükkoç Köyü Fatsa Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş