Büyükfındık Köyü İvrindi Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükfındık Köyü İvrindi Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  büyükfındık köyü bilgileri - büyükfındık köyü resimleri - büyükfındık köyü tanıtım  Büyükfındık, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir köydür.

  (Horasan Türkü)Yörük olduğu bilinen bir gerçektir. Köy 50 yıl öncesine kadar şu anda bulunduğu vadinin sırtında kalan ovada kurulmuş olması ve hayvancılığa yatkın olmayan düz bölgeden daha dağlık bölgeye gereksinim duyulmasından dolayı, vadiye taşınmış ve taşınırken vadi de bulunan Fındık ağaçlarının bolluğu ve bunların kesilerek yerine yerleşilmesi nedeniyle Büyükfındık adını almıştır. Konar göçer Yörük boyunun yerleşik hayata geçmesi ve Manav kültürüne kayması ile tarıma geçiş olmuştur. Orhun kitabelerinde de geçen Bengü(özgürlük) kavramı bilindiği üzere Balıkesirde yöresel oyun olarak karşımıza çıkmaktadır.Büyükfındık köyünün yöresel oyunları Bengi oyununa büyük benzerlik gösterir. Kıyafetleri Al-Yeşil tonludur ki Bu da yörüğün rengidir. Diğer İvrindi köylerinden ayrılan en büyük özelliklerinden birisi de bölge halkının eğlenceye olan düşkünlüğüdür. Yaz aylarında her biri üç gece bir gündüz süren düğünleri ile köy halkı bir düğün moduna girer ki sadece Ezan sesiyle davul- klarnet kesilir ve bu hal birbiri ardına devam eden düğünlerle 15-20 günü bulur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Balıkesir iline 48 km, İvrindi ilçesine 11 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 591
  1997 689
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş