Büyükevren Köyü Enez Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükevren Köyü Enez Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyükevren Köyü Enez Bilgileri -Büyükevren Köyü Hakkında - Büyükevren Köyü Tanıtımı -Büyükevren Köyü Resimleri
  İlçe: ENEZ - İl: EDİRNE


  Köy Muhtarı: METİN FAHRİ BORAZAN  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  [​IMG]
  Telefon:

  0 (284) 831 34 57


  Edirne
  Bilgiler
  Nüfus 970 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 22700
  Alan Kodu 0284
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Edirne
  İlçe Enez
  Web Sitesi
  Büyükevren, Edirne ilinin Enez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Bir zamanlar halk arasında Yassıören olarak anılan, ancak ilk adı Evrenkebir olan Büyükevren in kuruluş tarihi hakkında net bilgi yoktur.Büyükevren in ilk kuruluş yeri Köyün batısındaki Taşlık Sırtı denilen yerdir.Köy sonra, Ören denilen yere daha sonra şimdiki yerine kurulmuştur.Köyün güneyindeki "Kıran Mezarlığı" orta çağda (Avrupa'da görülen veba salgını gibi olabilir)yaşanan toplu ölümlerden kaldığı sanılmaktadır.Mezarlık hala mevcuttur.Mezarlığın 250 m.güney batısında kazankayaları denilen yer (ki şu an köy çöplüğü olan)vardır.burada büyük boyutta birbirine parelel taşlar (bundan 40-50 yıl öncesine kadar)vardı.Rivayete göre ölüler burada yakılan ateşler üzerinde kaynatılan su ile defin işlemleri yapılarak mezarlığa gömülmüş. 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı(93 Harbi) öncesinde, köyün bulunduğu yerde 7-8 hane ikamet etmekteymiş. Savaş nedeniyle göçmen olarak gelenler, köye 6 km uzaklıkta, deniz kenarında Demirci mevki denilen yere yerleşmek istemişler ve evlerini burada inşa etmişler. Ancak Büyükevrende yaşayanlar, ayrı bir köy kurulmasına karşı çıkınca, göçmenler Büyükevren'e gelip yerleşmişler köy halkının tamamına yakını 93 muhaciridir.Köy 1900-1922 arasında iki defa Yunan bir defa Bulgar işgaline maruz kalmıştır.Balkan Savaşında önce Yunanlılar gelmiş sonra yunanlılar çeklip (batı trakya bulgaristana verilince)Bulgarlar gelmiş ikinci balkan savaşında bulgarlar yenilice çekilmişler.Kurtuluş savaşı zamanında bir defa daha yunan işgaline uğrayan köy Kasım 1922 de düşman işgalinden kurtulmuş. Büyükevren adı Cumhuriyet'ten sonra verilmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya


  Edirne iline 155 km, Enez ilçesine 13 km uzaklıktadır.Büyükevren Köyü Edirne İli'nin Enez İlçesi'ne bağlı bir köy olup 40.720001 enlemi ve 26.08 boylamı koordinatlarında yer alır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Enez'in ticari hareketi en yoğun olan bu köyü, 250 haneden oluşmakta nüfusu 2000 kişiyi bulmaktadır. Yazları sahildeki sitelerde nüfus 1000 kişiyi bulmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde süt ürünleri fabrikası bulunmaktadır. Köyün sahili de vardır. Altın kumu, çam ormanları ve doğal alanıyla görülmeye değerdir. Sahilde Mavigök,Tes-iş,Martı ve Mehtap gibi birçok siteler bulunmaktadır. Turizme açık değildir. Köyde en fazla çiftçilik ve hayvancılık son yıllarda da çeltikçilik,(pirinç)yapılır. Enez'in ticari hareketi en yoğun olan bu köyü, 250 haneden oluşmakta ve köy ilçeye 13 km uzaklıkta bulunmaktadır. Köyde herhangi bir tarihi eser bulunmamaktadır. Büyükevren'de taşıma merkezli ilköğretim okulu vardır. Çevresindeki 8 köyden 1. ve 2. kademeye öğrenciler taşınmaktadır.

  Eğitim

  Eğitim köydeki "Büyükevren Aziz Yörük İlköğretim Okulu"nda yapılmaktadır. Büyükevren'de Taşıma merkezli İlköğretim Okulu vardır.Çevresindeki 8 köyden 1. ve 2. kademeye öğrenciler taşınmaktadır. Köyün büyük bir oranı okuma yazma bilmektedier.  Altyapı bilgiler

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır.Köyde aile sağlık birimi vardır.Bir doktor ve bir hemşire ile hizmet vermektedir. . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükevren Köyü Enez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş