Büyükdivan Köyü Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Büyükdivan Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Büyükdivan Köyü Merkez - Büyükdivan Köyü Hakkında Bilgiler - Büyükdivan Köyü Resimleri

  Çorum
  Bilgiler
  Nüfus 693 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 19000
  Alan Kodu 0364
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Çorum
  İlçe Merkez
  Büyükdivanköyü, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Köyün ilk kuruluş tarihi tahminen 800-850 yıl öncesine dayanmaktadır. Köyün eski adı Divan-ı Kebir'dir.Divan-ı Kebir olan köy ismi 1970 yılında değiştirilerek Büyükdivan olmuştur.Kesin olmamakla birlikte Hacı Bektaş-ı Veli'nin müridlerinden olan DİVAN BABA tarafından kurulduğu söylenmektedir.Köy halkı bu bölgeye yerleştiğinde köye bu türbenin adını vermiştir.Şu anda dedenin türbesi köy içerisindedir.Köy halkı yüz ile yüzelli yıl önce bu yöreye göçmüşlerdir.Göçtükleri yer tam olarak bilinmemekle birlikte Erzincan tarafından göç edildiği sanılmaktadır.Bunla birlikte köy ve çevresindeki köylerin Bizan döneminde de yerleşim merkezi olarak kullanıldıkları daha önce bulunmuş olan Bizans kalıntılarından anlaşılmaktadır.
  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi çok eskilere dayanır.Köy halkı arasında yardım ve dayanışma vardır.Daha bir kaç yıl öncesine kadar köyde oturanlar birbirlerinin işine yardım ederdi.Köyün sorunları birlikte çözülürdü.Köyde işler birlik hesabı denilen ve herkesin birbirine yardım ettiği bir düzenle halledilirdi. Bu birlik hesabına göre işi olan biri komşularını önceden çağırır,ve işi hep birlikte yaparlardı.Köy göçle bu ovaya yerleşmiştir.Bu nedenle hem geldikleri yörenin özellikleri hem de bulundukları yörenin özelliklerini gösterirler. Zengin bir kültüre ev sahipliği yapan köy çeşitli kültürel faliyetlerde olmaktadır.Çok eskiden beri devam eden şenlik köyü bir araya getirir ve köyde birliktelik sağlamaya yardımcı olur.köyün geçmiş yıllarından beri ileri gelen çeşitli örf ve adetleri de vardır.bunlar:
  Köyde uygulanan belli başlı örf ve adetler şunlardır:

  Hıdrellez: Karakışın bittiğini baharın geldiğini müjdeler. Topluca tepelere çıkılır, yemekler yenir.bölgede bu kutlamalara micek denir.
  MİCEK : Hıdırellez günü

  Tütsü yakılması,
  Koç salımıı,
  Keçi boyama,
  Bayrak kaldırma,
  Nevruz şenliği,
  Ellere ve ayaklara kına yakılması,

  Diğer bir güzel örfde düğün şenliği ve alayıdır.Üç gün süren düğünler bayrak kaldırma ile başlar.Bayrak kaldırma köy halkının katılımı ile başlar ve erkek babası ile kız babasının atışmasına sahne olur.Bu atışma görülmeye değer bir ritüeldir.Sonra bir koç veya keçi kesilerek kanı bayrağa sürülür ve bayrak davul zurna eşliğinde erkek evinin damına çekilir.Böylece tüm köy düğün evini bilir.Erkek evinin önünde üçgün boyunca davul ve zurna çalar son gün ,önce erkek tarafında damat ve köyün gençleri çeşmeye iner . Çeşme önünde damat ve gençler güreş tutar eğer damat yenilirse onu çeşmeye atarlar.aynı saatlerde kız tarafında ayrı bir telaş vardır.kız babası veya kardeşi kızın beline kuşak bağlar.Bu kuşak kırklar ceminde bağlanan kemerbesti temsil eder.Bu sırada ağıtlar yakılır ve kız anası ağlatılır.Erkek tarafından gelen düğün alayı kız evinin önünde halay çekerler ve zipzip adı verilen hareketli bir oyun oynarlar.Gelin at üstünde damatsa atı turarak erkek evine kadar davul zurna eşliğinde eğlenerek gelirler.sonra köy halkı için sofralar kurulur.Ve düğün böylece biter.

  Coğrafya
  Çorum merkezine 38 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 693
  1997 612

  Köy yıllar boyunca çeşitli sebeplerden ötürü dışa göç etmiştir.Şu anda Çorum merkez dahil diğer şehirlere göç edenlerin sayısı 250 hane olduğu sanılmaktadır.

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde yapımı süren bir un fabrikası ve fırın vardır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Hikmet Yıldırım
  1999
  1994
  1989
  1984

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ,kanalizasyon şebekesi bitmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. [[Sağlık ocağı ekipmanı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köy minibüsü kafasına göre fiyat belirler

  [​IMG]  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükdivan Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş