Büyükdere Köyü Selim Kars

'Kars Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükdere Köyü Selim Kars konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyükdere Köyü Selim - Büyükdere Köyü Hakkında - Büyükdere Köyü Tanıtımı -Büyükdere Köyü Resimleri
  İlçe: SELİM - İl: KARS


  Köy Muhtarı: İSA DÖNMEZ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu:
  5356520025

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000/216
  1997/350

  İle Uzaklığı:

  53 km

  İlçeye Uzaklığı:

  23 km

  Rakım:
  1890 m  Tiknis adıyla da bilinen köy, Kars ilinin Selim ilçesine bağlıdır. İlçe merkezine 15 km uzaklıkta olan köy önceleri Kağızman ilçesine, sonra Sarıkamış ilçesine daha sonra da Selim ilçesine bağlanmıştır.

  Tiknis adı 1961 yılında "Büyükdere" oalrak değiştirilmiştir. Köy, ortasından geçen büyük bir dereden bu adı almıştır. Eski adı Tiknis ise Ermenice bir sözcük olup, güneşe karşı olan çıplak taş, kayalık anlamına gelmektedir. Bu adın da, köyün hemen yanında bulunan kayalıklardan esinlenerek verilmiş olabileceği düşünülmektedir. Köy'ün dışarıdan görünen doğal yapısı eski adının anlamını yansıtmaktadır.
  Köy'ün tarihinde kendini gösteren uygarlıklar Urartu'larla başlar. Pers dönemi ise istilalarla geçmiş olup belli bir iz bırakmamıştır. Daha sonra Roma ve onun devamı olan Bizanslılar oluşturur. İslam dininin yayılması Kafkaslara dek uzanarak bu yöreyi de 1015 - 1021 yılları arasında Çağrı Bey komutasındaki Türk akınları ve 1048 yılı ile başlayan Pasinler savaşı kazanımı ile Türk tarihi başlar.
  Köy sınırları içindeki yerleşim yerleri ve tarihi kalıntılar [değiştir]

  KIZLAR GALASI :
  Kale özelliklerini kısmen taşıyan, zamanında yörenin denetleme ve gözetleme işlevini yerine getiren daha çok kule denilebilecek bir yapıdır. 1998 Yılında Kars Müzesinden bir uzmanın 'Kale' deki araştırmaları sonucu yapının şekli, süslemesi ve hatta bulunan çömleklerden Urartular dönemine ait olduğu saptanmıştır..
  Kültür - Yöresel Halk Edebiyatı - Halk Şairleri ve Aşıklar

  Kars, bir sınır kenti olarak birçok kültürün etkileşim alanında kalmış, yöreye çeşitli zamanlarda birçok Türk oymağı yerleşmiştir. Bu nedenle çok zengin ve renkli bir folkloru vardır. Türk oymaklarıyla gelen öğeler, yörede yaşanan savaşlar, kıyımlar, doğal olaylar, yaşam koşulları karşısındaki halkın duyguları halk edebiyatı ürünlerine yansımıştır.

  Aşık edebiyatının yörede çok köklü bir geleneği vardır. 15. yüzyıldan başlayarak yetişen pek çok ozan Doğu Anadolu Bölgesinde ve Azerbaycan'da etkili olmuştur. Dede Korkut Hikayeleri günümüzde de yaşamakta, aşık toplantıları, atışmaları, halk öykücülüğü canlılığını korumaktadır. Yörenin Türk oymaklarından değişik renkler taşıyan çok zengin bir ortak ürünler dağarcığı vardır.

  Kars'ın şiirleri günümüze ulaştırabilmiş eski aşıklarından olan Aşık Tüccari (1720-1805?) Büyükdere Köyü'nden çıkmış halk ozanıdır. Döneminde baş aşık sayılmıştır. Yaralı Mahmud İle Mahbut Han, Zohre Han, Eşref Bey yaygınlaştırdığı halk öykülerinindendir. Cönklerde şiir ve destanları vardır.

  Altyapı Bilgileri:

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükdere Köyü Selim Forum Tarih
Büyükdere Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Büyükdere Köyü Hakkında Bilgi Pazaryolu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Büyükdere Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Büyükdere Köyü Hakkında Bilgi İskendurun Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Büyükdere Köyü Koçarlı Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş