Büyükdeliller Köyü Osmangazi Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükdeliller Köyü Osmangazi Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  büyükdeliller köyü bilgileri - büyükdeliller köyü resimleri - büyükdeliller köyü tanıtım  Büyükdeliller, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy 900 yıla kadar dayanan çok eski bir tarihi mirasa sahiptir.Köy kimliğini ve kültürünü korumuş, uzun yıllar sahip olduğu emanete zarar verememiştir. Köy 1326 da Orhan Gazi nin askerlerine Bursa Fethi öncesinde yol gösterici olmuş, barındırmış ve ve düşmanın nereden geçeceği konusunda yardımcı olmuşlardır.Askerilerimiz bu yol boyunca oldukça kırılmış kanlı savaşlar vermiş bu zaman bugünkü adıyla koca su dediğmiz dereden haftalarca kan akmıştır Kö lüler de kadın erkek çoluk çocuk demeden kahraman akıncılarımızın yardımına koşmuş düşmanı bir kez de orada mağlup etmişlerdir. Dedelerimiz kahraman atalarımız bu destansı olayı günümüze kadar torunlarına ulaştırabilmişlerdir.
  Kültür

  Köyde hala Osmanlı kültürünün etkisi baskın bir şekilde devam etmektedir.Köy halkı geleneklerine sıkı bir şekilde bağlıdır. Devlet,millet,asker sevgisi çok yüksektir. Düğünler, kına geceleri, asker uğurlamaları, damat eğlenceleri, hayır yemekleri kültüre bağlılıkla kutlanır. Köyün yemek kültürü yörede elde edilen hasatla ilişkindir ve zengin bir yapıya sahiptir. Her yıl hasat döneminin sonunda yapılan hayır cemiyetinde bütün köy ve çevre köyler ile vilayetten gelen misafirlerle yaşatılır kutlanır dualar edilir Allah a şükranlar iletilir.
  Coğrafya

  Bursa iline 45 Km. uzaklıktadır ve Osmangazi ilçesine bağlı olarak kuşbakışı 30 Km. içeride olduğundan Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindedir. Bursa'nın en yüksek köyü olarak Uladağ'ın eteklerinde yüksek yaylalarıyla Keşiş dağının gerdanında küçük, sevimli bir köydür.
  İklim

  Köy marmara bölgesinde konumlanmasına rahmen rakımının yüksek olması sebebıyle karasala yakın bir iklim yaşanır. Kışlar her zaman soğuk ve sert, yazlar ılık ve yakıcı geçer. Kar örtüsü 5. aylara kadar köyün başında taç olarak silüette yer alır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 697
  1997 845
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ama buna rağmen köyden şehre doğru göç etkisi vardır. Hayvancılık uzun yıllarda değerini yitirmiş ve köy ekonomisine katkısı düşmüştür. Tarımda çilek, kiraz, ceviz gibi meyvelerle fasülye(börülce)soğan ve patetes(patet) önemli sebzeler olarak öne çıkmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükdeliller Köyü Osmangazi Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş