Büyükceceli Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükceceli Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keskin Büyükceceli Köyü - Büyükceceli Köyü Hakkında - Büyükceceli Köyü Tanıtımı - Büyükceceli Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köyün adı, Cacabey aşiretinden gelmektedir. Büyük Ceceli kelimesinin ise isim ekleri ve kökleri bakımından düşünürsek "Büyük= Büyük", "Cec=Toprak Mahsulü yığıntısı", "El=Yurt" anlamına gelir. Bu da, Büyükceceli'nin düzlüklerinden, zamanında büyük oranda tarım ürünü elde edilmesiyle ilişkilendirilebilir.tarihinde pek çok ağalar barındırmış torunlarına iftiharla anlatılacak anılar kalmıştır.hafızalarda kalan hacı haydar ürün meşhur veli uça(konağı hala durur)yine berber veli lakaplı veli eşme.meşhur muzaffer ağa.hakkı ağa.yakın zamanda kaybedilen kamber ürün(kamber ağa),kurtuluş savaşında bulunmuş olan Hacı Arap Ürün bunlardan birkaçı sadece.köyde hemen hemen herkes birbiriyle akrabadır.hemen akla gelebilecek aileler TÜYSÜZler ,ürünler, uçalar,ünerler,eşmeler,userler.yürümezler.hatiberl er.üçgüller.tekeller.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri hakkındaki bilgilere evlilik konusuyla başlanmalıdır. Çünkü evlilik hayatın birlikteliğinin başlangıcıdır. Köyde Cuma gününden başlayıp pazar gününe kadar devam eden düğünler vardır. Cumartesi gecesi kına gecesi düzenlenerek gelin ve damada kına yakılır, düğünlerde genelde Ankara oyun havaları ve yerel uzun havalar önceliktedir. Düğünlerde yemekler genelde düğün çorbası (tarhana) sebze yemeği (kuru fasulye, yeşil fasulye, musakka, patlıcan) pirinç pilavı, meyve türü yiyecekler vardır. Düğünlerde alkollü içecekler içilir ve havaya silah atılır.

  Kültür bakımından yüzde 80'i okumuş insanlardan oluşmaktadır. Köyden, mesleklere göre; avukatı, doktoru,öğretmeni, subay-astsubayı, Polis memuru, hemşiresi, veterineri mühendis (inşaat,makina) her kesimden mevcuttur. Köyde bayramlaşma adeti hala devam etmektedir.ramazan bayramında büyük küçük demeden herkes birbirini ziyaret eder.kurban bayramında kurbanlar kesilir dışarda sacda kavurmalar yapılır.komşular davet edilir.imece ile komşular birbirine yardım ederler.

  Coğrafya

  Kırıkkale iline 54 Km., Keskin ilçesine 26 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, boz kır etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000
  1997 229

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda en çok; buğday, arpa, ay çekirdeği, nohut ve mercimek ürünler yetiştirilir. Bal arısı yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Köy, büyük oranda şehirlere göç almıştır. En çok Kırıkkale ili, Ankara ili ve diğer illere göç olayları mevcuttur. Köye bağlı olan Köşker mahallesi, kış aylarında boş olup yaz aylarında dolmaktadır. Köy projelere açık olup alternatif tarım için uygundur. Köyde derin su kuyuları açılması durumunda sebze meyve yetiştiriciliği ve ceviz yetiştiriciliği yapılabilir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak hemşire ve doktor yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükceceli Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş