Büyükbağlar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükbağlar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Büyükbağlar Köyü - Büyükbağlar Köyü Hakkında - Büyükbağlar Köyü Tanıtımı - Büyükbağlar Köyü Resimleri
  Tarih

  Köy, ilk olarak Ermeni papazı Endüz tarafından kurulmustur. Daha sonra, Osmanlı devleti döneminde ikta olarak Kocaömer sülalesine verilmiş ve Türk yerleşim yeri olmustur. Zamanla Artova bölgesinden gelen Hoşağalar yerleşmiş, Türkler çoğunluk olmuştur. 20. yüzyılda da Bulgaristan ve Yunanistan'dan göçmenler yerleşmıstir. Yerlesim yerlerinin isminin Türkleştirmesiyle, adı Büyükbağlar olmuştur.

  Kültür

  TÜRK ve İSLAM kültürüne sadık bir sekilde yasantı sürülmektedir

  Yemekleri; köyün yemek kültürü çok gelişmiştr . mevsimlik degişimler görülmektedr kısın et ;süt ürünleri .dogal olarak olusturulmus konserveler ;kurutulmus sebze ve meyveler ve baklıyatlar tüketlirken ( keşket ,sarma,mantı .erişte gibi yemekler tüketilir . yazı ise daha cok sebze ve meyve tüketimi ön plandadr .

  Coğrafya

  Tokat merkezine 18 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Aynı zamanda köyde domates yetiştiriciliği ön planda olup her yılın yedinci ayın yirmisi ile onuncu ayın onbeşi arası Türkiye'nin yüzde seksen şehirlerine pazarlamaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu öğrenime tekrar açılmıştr. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş