Büyükalan Köyü Çavdır Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükalan Köyü Çavdır Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  büyükalan köyü bilgileri - büyükalan köyü tanıtım - büyükalan köyü resimleri


  Büyükalan, Burdur'un Çavdır ilçesine bağlı 747 nüfuslu bir köydür.

  Köy merkezi, bağlı bulunduğu Çavdır ilçesine 7 km uzaklıktadır.

  Köyün tarihi ile ilgili olarak Horasan yörüklerinden olan bir göçer grubunun köyün ilk yerleşim yeri olan "Alan-ı Kebir" yani Büyükalan anlamına gelen "Eski Köy'e" geldikleri ve Eren adındaki en büyük kardeşin burada konakladığı bilinmektedir. Küçük olan diğer kardeşlerden birinin (ismi henüz bilinmemektedir) şimdiki Küçükalan Köyüne, İshak isimli kardeşin İshak Köyüne ve Yaman isimli kardeşin ise Yamadı köyüne yerleştiği bilinmektedir.Yörük kafilesinin diğer üyelerinin de Denizli Tavas ilçesi civarında yerleşimlere bölündüğü tahmin edilmektedir.

  Eski Köy'de 1927 yılına kadar konaklamış olan köy halkı daha sonra şimdiki Alan Bağarası denen yere taşınmıştır.

  Köy Burdur'un en yeşil köylerinden biri olarak kabul edilmektedir. Geniş verimli ve sulak arazilere sahip olan köyde başlıca anason, pancar, buğday, arpa ve soğan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Köye civar köylerden taşımalı eğitim yoluyla öğrenci gelmektedir.

  Son yıllarda ise iyice azalan iş olanakları sebebiyle köy özellikle Denizli olmak üzere diğer illere göç vermektedir.

  Büyükalan, Burdur ilinin Çavdır ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Çavdır, Denizli karayolunun 7. Kmsinde bulunan Büyükalan köyünün doğusunda Çavdır ilçesi, Batısında küçük alan, güneybatısında İshak Köyü ve kuzeyinde Bey köy kasabası vardır.

  Köyün ilk kuruluş tarihi ve kuranların adları bilinmemekle beraber, göçebe iki kardeşin şimdiki adıyla "eski köy" denilen mevkide iki ayrı düzlükte "alan" yerleştikleri, büyük kardeşin yerleştiği büyük düzlüğe binaen köyün adının Büyükalan olduğu anlatılmaktadır.

  Yerleşme yerinde içme suyunun çok az, sulama suyunun hiç olmaması akarsu kenarında bağ bahçe kurulmasına neden olmuş. 1927 yılından itibaren Alan bağarası denen bu mevkiye göç edilmiş yavaş yavaş yerleşilmiş, eski yerleşim yeri terk edilerek boşaltılmıştır. Yeni kurulan bu köy yine eski adı olan Büyükalan adını almıştır. Köyde Sağlık Ocağı, İlköğretim Okulu, Tarım Kredi Kooperatifi vardır.Okuma yazmaya karşı ilgi yüksek olup çok sayıda bürokrat yetişmiştir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Burdur iline 101 km, Çavdır ilçesine 9 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 740
  2000 769
  1997 743
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Köyümüz 1978 yılından sonra bir farklılık yaşanmaya başladı.O zamanın muhtarı İsmail BAYAR köyde bir ilçeden daha fazla hizmet getirmiştir.Mesela bunların bazıları PTT kablolarının yer altından gitmesi,kanalizasyon çalışmalarının yer altından bağlanması,sağlık ocağı açılması,ortaokul yapılması,ziraat binasının yapılması,diğer köylerinde faydalanması için tarım kredi kooperatifinin kurulması,asfaltın diğer yerlere göre 10 yıl önce gelmesi,yeşil köyümüzün sontajlar açtırarak sulamanın ve yeşilliğin çoğalmasını sağlamıştır. 1980 yılında o zamanın cumhurbaşkanı Kenan Evren Paşa bu değerli insana köşke kabul ederek ödüllendirmiştir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ve ayrıca köyümüze internet bağlantısıda oluşmuştur yani köyümüz ilerleme çağına geçmiştir.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükalan Köyü Çavdır Forum Tarih
Büyükalan Köyü Ladik Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Büyükalan Köyü Akseki Antalya Antalya Tanıtımı 2 Nisan 2010
Büyükalan Köyü Kumluca Antalya Antalya Tanıtımı 2 Nisan 2010
Büyükalanlı Köyü Merkez Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 7 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş