Büyük Kemikli Burnu

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Büyük Kemikli Burnu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyük Kemikli Burnu - Çanakkale

  Gelibolu Yarımadasında Küçük Anafartalar Köyünü geçip Saros körfezine, dalgaların bir heykeltraş ustalığıyla yumuşak kayalara şekil verdiği Büyük kemikli Burnu’na giderken karşınıza önce Lagün Gölü çıkacak. Denize açık iki kanalı olan göl, eskiden tuzla olarak kullanılıyormuş. Şimdi ise balık çiftliğine dönüştürülmüş. Balık çiftliğinde çipura ve levrek yetiştiriliyor. Gölün başka ziyaretçileri de var. Kuğu, yaban ördekleri, kazlar ve sayıları 300’ü bulan flamingolar farklı bir güzellik katıyorlar.
  Gölün yanından geçen asfalt yoldan ilerlendiğinde Tuzla Koyuna çıkılıyor. Göz alabildiğine uzanan kumsal ve içinde tek bir çakıl taşı bulunmayan berrak ve Ege’nin güney sahillerine göre az tuzlu suyu, yakıcı olmayan, rüzgarlı havası Ege’nin güney sahillerine göre az tuzlu denizi insanı cezbediyor.

  Dalgaların oya gibi işlediği, bazan heykel, bazan sünger, bazan da peri bacasına benzeyeni kayalar görüntüyü tamamlıyor.

  Kıyılar ağaçsız ve çıplak.

  Sahil boyunca ilerlemeye devam ediyoruz. Sahil sonunda Küçük Anafartalar koyundan sonra Gavur Limanı diye anılan balıkçı barınağına varılıyor.

  Karadan 200 metre açıkta bir gemi batığıyla karşılaşıyor ve şaşırıyorsunuz. Bir ingiliz savaş gemisi bu. Üst kısmı hurdacılar tarafından kesilmiş, deniz seviyesinin altındaki gövdesi kalmış. Yaklaşık 27 metre derinlikte duruyor.

  İngiliz çıkarma gemilerine çevredeki koyların çoğunda rastlayabilirsiniz. Genellikle 5-10 metre derinlikte yatıyorlar. Su ürünleri müdürlüğü ve kaymakamlıktan izin alınarak bu batıklara dalış yapılabiliyor. Saroz körfezinin denizaltı güzelliklerini İstanbul çevresi sayfalarımızda not etmiştik. Saroz körfezinde batık gemi kalıntılarına dalmak ise bir başka heyecan ve keyif veriyor meraklılarına.

  Savaştan kalıntılar sadece denizde değil. Biraz dikkat ederseniz, yerdeki çukurlarda İngilizlerin bölgeyi terkederken gömdükleri malzemelere de rastlayabilirsiniz.

  Büyük Kemikli Burnu’nun diğer ucunda ayrı bir güzelliğe ve doğa yapısına sahip İngiliz Aynası var. Gezinin bir parçası olarak görmeye değer.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyük Kemikli Burnu Forum Tarih
Büyükşehir nedir ne demektir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Toplumda büyüklere yeteri kadar saygı gösteriliyor mu kısaca Sorular ve Cevaplar 15 Şubat 2017
Büyük şehirlerde nüfus yığılmasını engellemek için neler yapılabilir? Eğitim Bilgileri 4 Aralık 2016
Büyük şehirlerde nüfus yığılması oluşmasının sebepleri nelerdir? Eğitim Bilgileri 4 Aralık 2016
Coğrafi keşiflere katılan kaşiflerin büyük bir kısmının Avrupalı olmasının sebepleri Tarihi Bilgiler 30 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş