Büyük Günah Kavramı

'İman ve İslam Forumu' forumunda =FiRaRi tarafından 13 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. =FiRaRi

  =FiRaRi Üye

  Büyük Günah Kavramı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BÜYÜK GÜNAH KAVRAMI
  Arapça'da kebîre (çoğulu kebair) kelimesi ile ifade edilen büyük günah, bozgunculuğa sebep olan, hakkında tehdit edici bir nas (ayet ve hadis) bulunan, işleyenin dünyada veya ahirette cezalandırılmasına sebep olan büyük suçlar ve davranışlara denir.

  Büyük günahların en büyüğü Allah'a şirk koşmak ve O'nu inkar etmektir (küfür). Büyük günahların neler olduğu konusunda hadislerde çeşitli bilgiler vardır. Peygamberimiz bir hadisinde, "Size büyük günahların, en büyüklerinden haber vereyim mi? Onlar: Allah'a ortak tanımak, ana babaya itaatsizlik ve yalancı şahitliktir" (Buharî, "Edeb", 6; Müslim, "İman", 38; Tirmizî, "Tefsîr", 5) buyurmuş, bir başka hadislerinde "Mahveden yedi günahtan sakınınız. Onlar: Allah'a ortak koşmak, sihir yapmak, haksız yere adam öldürmek, yetim malı yemek riba (faiz), savaştan kaçmak, iffetli ve iman sahibi bir kadına zina iftirasında bulunmaktır" (Buharî, "Vesaya", 23; Müslim, "îman", 38; Ebu Davud, "Vesaya", 10) diyerek, büyük günahların yedi tanesini zikretmiştir. Bir başka hadiste büyük günahların sayısı dokuz olarak belirtilmiş, ana babaya itaatsizlik ve Mescid-i Haram'da yapılması yasak bir fiili işlemek de bunlara eklenmiştir (Ebu Davud, "Vesaya", 10).

  Kalbinde inancı olduğu halde inancını diliyle söyleyen, fakat çeşitli sebeplerle ameli terkeden, dolayısıyla şirk ve küfür dışındaki büyük günahlardan birini işleyen (fasık ve facir) kimse, işlediği günahı helal saymıyorsa mümindir, kafir değildir. Fakat büyük günah işlediği için ceza görecektir. Ancak bu kimse için tövbe kapısı açıktır. Yüce Allah böyle bir kimseyi ahirette dilerse affeder, şefaat olunmasına izin verir, dilerse günahı ölçüsünde cezalandırır. Neticede ise, kalbinde inancı bulunduğu için cennete girdirir.

  Sahabîlerden Ebü Zer el-Gıfarî'nin anlattığına göre, Hz. Peygamber: "Allah'tan başka hiçbir Tanrı yoktur deyip de bu inancı üzere ölen kimse cennete girer" buyurmuş, Ebü Zer, "O kişi zina yapsa, çalsa da mı?" diye sormuş, "Evet, zina yapmış, hırsızlık etmiş de olsa cennete girer" cevabını vermiştir. Ebu Zer soruyu üç kez tekrar edip aynı karşılığı alınca, dördüncü sorusunda Allah elçisi, "Ebu Zer bu durumdan hoşlanmasa bile o kimse cennete girer" buyurmuştur (Buharî, "Tevhîd", 33; "Rikak", 16; Müslim, "İman", 40; Tirmizî, "İman", 18).

   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 31 Ağustos 2008

 2. Google

  Google Özel Üye

  Emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyük Günah Kavramı Forum Tarih
İslamda 7 Büyük Günah Hangisidir İman ve İslam Forumu 7 Ekim 2013
İslamiyette Büyük Günahlar Nelerdir İman ve İslam Forumu 1 Şubat 2012
Büyük Günahlar Nelerdir? Dini Sohbetler Dini Forum 3 Aralık 2011
Büyük Günah Nedir? Dini Sohbetler Dini Forum 3 Aralık 2011
Büyük günahlar(kebair) İman ve İslam Forumu 22 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş