Büyük buluş: Piller artık patlamayacak!

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 13 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Büyük buluş: Piller artık patlamayacak! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Durup dururkem patlayan pil vukuatları tarih oluyor: İşte her şeyi değiştirmeye aday büyük buluş...
  Tüketicilerin çok büyük kısmı ve hatta üreticilerin bir bölümü bile lityum iyon pillerin taşıdıkları gerçek riskleri yeterince bilmiyorlar. Cep telefonlarında ve diz üstü bilgisayarlarda yaygın bir şekilde kullanılan bu pillerin çok hızlı ısınabiliyor olmaları önemli bir problem. Lityum iyon piller uzun süre kullanımlarda tahmin edilen çok daha kısa sürede 500 santigrat dereceye kadar ısınabilirler ve bu da zaman zaman haberlere konu olan "patlayan pil" vakalarına yol açabilir.
  Tayvan'ın ulusal araştırma örgütü Industrial Technology Research Institute (ITRI - Endüstriyel Teknoloji Araştırma Enstitüsü) tarafından geliştirilen yeni bir malzeme ise lityum iyon pillerin yol açtığı bu önemli sorunu gidermek adına çok büyük bir aşama kaydetti. Stoba adı verilen bu özel madde, pillerin negatif ve pozitif kutupları arasına yerleştiriliyor ve ısı 130 santigrat dereceye ulaştığında etkileşimi keserek daha fazla ısınmayı engelliyor.
  ITRI halen konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor ama Stoba'nın piyasaya sürülmesi için gerekli süre artık sadece birkaç aya indi. Patlama riski taşımayan pillerin 2010 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulabileceği tahmin ediliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyük buluş Piller Forum Tarih
Çınar Ağacı'nda büyük buluşma Sinema Dünyasından Haberler 26 Temmuz 2010
Risale Okumaları - Büyük Buluşmalar - Metin Karabaşoğlu Kitap, Resim ve Dergi 6 Nisan 2010
Medeniyet beşiği Mardin'de büyük buluşma Mardin Tanıtımı 10 Aralık 2009
Polat’a karşı büyük buluşma! Galatasaray 7 Mayıs 2009
Genç mucitten büyük buluş Bilim & Teknoloji 1 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş