Büyük annelerin baktığı çocuklar daha sorunlu oluyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda NeslisH tarafından 10 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Büyük annelerin baktığı çocuklar daha sorunlu oluyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyük annelerin baktığı çocuklar daha sorunlu oluyor
  Ankara (AA)- İngiltere'de yapılan bir araştırmada, büyük anneleri tarafından bakılan çocukların kreşe gönderilenlere göre daha sorunlu ve yaramaz oldukları belirlendi.

  Londra Üniversitesi Eğitim Enstitüsünde yapılan araştırmaya göre, büyük annelerinin baktığı çocukların kelime haznesi daha geniş oluyor ancak bu çocuklar "sorunlu davranış" gösteriyorlar ve diğer çocuklarla daha zor geçiniyorlar. Enstitünün, anneleri çalışan 4800 çocuk üzerinde yaptığı araştırmada, büyük annelerince büyütülen çocukların okula gitmeye de daha az hazır oldukları belirlendi.

  Daily Mail'in haberine göre, kreşe gönderilen çocuklar renkleri, harfleri, sayıları, biçimleri anlamada daha başarılı oluyorlar. Ekonomik ve Toplumsal Araştırma Konseyi tarafından desteklenen araştırmada, çalışan annelerin çocukları 9 aylıkken ve 3 yaşındayken çeşitli açılardan incelendi. Araştırma sonunda, büyük annelerinin baktığı çocukların 3 yaşına geldiklerinde, kreşe gidenler veya bir bakıcı tarafından büyütülen çocuklardan daha fazla davranış sorunları gösterdikleri gözlendi. Bu durumun özellikle erkek çocuklarda daha belirgin olduğu ve diğer çocuklarla ilişkide kendini ortaya koyduğu belirlendi.

  Bununla birlikte, bu çocuklar okula gitmeye daha az hazır oldukları halde, kelime haznelerinin daha geniş ve konuşma yeteneklerinin daha iyi olduğu saptandı.
  Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Dr. Kirstine Hansen, "Araştırmamız, büyük annelerinin bakmasının çocuklar açısından hem olumlu hem de olumsuz yönleri
  olduğunu gösteriyor ve muhtemelen hükümetin desteğiyle bu durumda iyileşme sağlanabilir" dedi. Bazı uzmanlarsa, büyük annelerin çocuklara mutluluk ve güvenlik
  sağladığını belirtiyorlar.mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyük annelerin baktığı Forum Tarih
Büyükşehir nedir ne demektir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Toplumda büyüklere yeteri kadar saygı gösteriliyor mu kısaca Sorular ve Cevaplar 15 Şubat 2017
Büyük şehirlerde nüfus yığılmasını engellemek için neler yapılabilir? Eğitim Bilgileri 4 Aralık 2016
Büyük şehirlerde nüfus yığılması oluşmasının sebepleri nelerdir? Eğitim Bilgileri 4 Aralık 2016
Coğrafi keşiflere katılan kaşiflerin büyük bir kısmının Avrupalı olmasının sebepleri Tarihi Bilgiler 30 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş