Büyükılıca Köyü İvrindi Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükılıca Köyü İvrindi Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  büyükılıca köyü bilgileri - büyükılıca köyü resimleri - büyükılıca köyü tanıtım  Büyükılıca, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihçe

  Bir Not: Köyde yörük olmakla iftihar eden, efsanelerde adı geçen şanlı efelere rastlamak mümkündür. Büyükılıca köyü çok şirin bir yörük köyüdür. Köyde sıcak su kaynakları ve kaplıcalar bulunmaktadır. Bu sebepledir ki ilk adı "Ilıca-i Kebir" olmuştur. Kuruluş yılı tam olarak bilinmemekle birlikte 1850'lere rastgeldiği düşünülmektedir. Canlı kaynaklardan; köyün kuzeybatısında bulunan "Gedik" ve "Harmanlık" denilen bölgelerde yaşayan yedi ailenin oradan göçerek köyü, şu an bulunduğu yere kurdukları aktarılmıştır. Yani ilk kurulduğunda köyde yedi hane bulunmaktaydı. Köy ikinci adı olan "Derelidağ" ismini ise dağlık konumundan ve içinden çok sayıda dere geçtiğinden dolayı almıştır. Şu an bile halk arasında bu ismi kullanılmaktadır. Köy, şimdilerde beton yığınlarına karşı ayakta kalmaya çalışan; meşeleriyle ünlüdür. -Meşe odunuyla yapılan çay da bir başkadır.- Hatta o zamanın tanıkları köy ilk kurulduğunda meşe ağaçlarından evlerin gözükmediğini ve böylece -o yılların tehlikesi- eşkıyalardan saklanmanın kolaylaştığını anlatmaktadır. Bu güzel köy şimdiki adını ise çevresinde bulunan çok şifalı ve her derde deva olan ılıcalarından alır...
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Balıkesir iline 64 km, İvrindi ilçesine 27 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 220
  1997 278
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak tarım gelirleri çok düştüğünden hatta masrafını karşılamadığından şimdilerde halk daha çok hayvancılığa yoğunlaşmıştır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt -2 km'si tali yol- olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükılıca Köyü İvrindi Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş