Büyükışıklar Köyü Soma Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükışıklar Köyü Soma Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  büyükışıklar köyü bilgileri - büyükışıklar köyü resimleri - büyükışıklar köyü tanıtım  Büyükışıklar, Manisa ilinin Soma ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köyün Osmanlıca adı ŞIHKEBİR'dir.Bu adı köyde bulunan büyük bir şıhtan aldığı söylenir.Köyün eski yerleşim yeri Yağcıllı ovasının batı kısmında yer alan ve bugün civar insanları tarafından SEKİ olarak adlandırılan yamaçtır.Eşkıya saldırılarına karşı ova tarafından savunmasız olduğu için köyün yerinin değiştirildiği söylenir.Bugünkü köy meydanındaki Çınar ağacının köylünün yerleşme sebebi olduğu belirtiliyor.Çünkü çınar olan yerde su da olur diyerek köy buraya taşınmış.Çınar ağacının yaklaşık yaşı 450-500 yıl olduğu sanılıyor.Yani yeni yerleşim yerine taşınalı da bu kadar yıl olmuş.Osmanlı döneminde Şıhkebir köyüne bugünkü adıyla İmam Hatip Lisesi kurulması adına ferman mevcuttur.Köy 1. Dünya Savaşında 22 gün işgal altında kalmıştır.Köyde 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşına katılmış ya gazi şehit olmuş veya akıbetleri bilinmeyen kişiler mevcuttur.
  Kültür

  Köyde (eskiden) düğünler cuma günü akşamı İstiklal Marşı eşliğinde açılan Türk Bayrağının düğün evine çakılmasıyla başlar.İlk gece sadece erkeklere yönelik eğlence olur.Cumartesi günü sabahtan davul eşliğinde damada sağdıç çıkma olayı gerçekleşir.Akşama davul eşliğinde oğlan evi kız evine hediyeleri ile birlikte gider ve kına gecesi yapılır.Gece kız evi oğlan evine bahşiş istemeye gider.Ertesi gün yemekli davullu eğlence yapılır.Davulla beraber kız evine kız almaya gidilir ve alınır.Gece geç saatlere kadar eğlence devam eder. Arife günleri ikindi namazından sonra mezarlık ziyaretine gidilir.Yasin-i Şerif okunur.Mezarlar temizlenir.Bayram sabahları cami önünde bayramlaşma yapılır.Büyükler ziyaret edilir. Köylü tarhana,bulgur,kuru gıda gibi gıdaları kendi imal eder.Tarhana yapıldığında komşular birbirlerine yardım ederler.Kışları erkekler köy kahvesinde her gün tavuk-bulgur pilavı yaparlar.Yapılan ev höşmeliminin tadına doyum olmaz.
  Coğrafya

  Manisa iline 112 km, Soma ilçesine 18 km uzaklıktadır.Doğusunda Yağcıllı,kuzeyinde Karacahisar Köyü,batısında Küçükışıklar Köyü ve Sevişler Köyü,Güneyinde Göktaş,Heciz ve Kumköy ile çevrilidir.Yönü kuzeye bakan küçük bir yamaca kuruludur.Yaklaşık 1 km kuzeyinden geçen Yağcıllı deresi Karacahisar Köyü ile sınırı çizer.Köyün batısında bulunan çamlıktan ezan okunduğunda ses yankılandığı için bu çamlığa "Cami Çamı" denir.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 73
  2000 115
  1997 157

  Köyün tüm gençleri çalışmak amacıyla Soma'dadır.yerleşik nüfus 70-80 civarında olmasına rağmen bayramlarda düğünlerde köy nüfusu 350 ye kadar çıkmaktadır.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Üretilen tarım ürünleri Zeytin,domates,turşuluk biber ve az miktarda üzüm üretilmektedir.Az sayıda küçükbaş hayvan ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Geriye doğru muhtarlarımız:MÜCAHİT ÇOBAN,ÜNAL ŞEN,MUZAFFER OKUR,FİKRİ KOCABIYIK,MEHMET YILDIRIM,RAFET YILMAZ,YAKUP DEMİREL...
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Muhtarlık erişim
  Telefon:0 (236) 623 11 27
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükışıklar Köyü Soma Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş