Büyükören Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükören Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sorgun Büyükören Köyü - Büyükören Köyü Hakkında - Büyükören Köyü Tanıtımı - Büyükören Köyü Resimleri

  Büyükören, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: ENVER DUYAR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (354) 443 32 32

  Cep Telefonu: 0 (533) 629 73 45  Tarihi

  Büyükören köyü: Bozok yaylalarının geniş plato sahası içinde yer alır.Köy halkı Oğuz Türklerinden *Üç-oklar:İç oğuzlarda denir.24 Oğuz boyudan Dağ-Alp/Dağ Han sembolü uçkuş oğul. Salgur/Salur Oğuz boyu içinde önemli bir yere sahiptirler{Salur.Heryerde kılıcıyla iş görebilen] Lisan açık ve güzel Türkçe konuşurlar. 1877-1878 Tarihli Osmanlı-Rus harbi (93 Harbi) nedeni ile kafkas yöresinden göç ederek Yozgat ili Sorgun ilçesi Büyükören köyüne yerleşmişler.Ören:( Tarihi kalıntı,Yıkık, Harabe,Terkedilmiş ) İçanadolu kronolojisini** eski kültürlerin birbirine geçişlerini, devirlerini, doğruya yakın olarak ayni arazi üzerinde Alişar hüyüğü kazılarından öğrenmek mümkün olmuştur.Eski medeniyetlerin yaşadığı Tunç devrin(M.Ö.3200.2600) den Büyük Hitit devrine (1400.1200)kadar bölgede canlılık vardır. Hitit-Frig (1200-700)döneminden sonra bölge önemini kaybetmiştir.Med.Pers.Helenistik çağ (MÖ.85.MS.395) Roma.(395-1075)Bzans.(1075-1318) Türk Beylikleri (1318-1400)Anadolu Selçukluları.(1408-1923)Mensubu olduğumuz Osmanlıların yaşadığı Osmanlı döneminde iskan edilen Büyükören köyünün bu ismi aldığı kesindir.köyün kuzeyınde ufak çapta bir hüyük mevcuttur bugüne kadar jeolojik bir çalışma yapılmamıştır.Kurtuluş savaşı kendi yerleşim yerinde olmamış,ancak Acılarını bağrında hissetmiştir.köyden Şehit ve Gaziler vardır.Köy halkından Osmanlı ordusunda Ömer Zekayi Efendi binbş, Medet Vural Sorgun jndrm Zabiti 2.Kmtnı ( Osmnl. Teğm. Üstğm.Yzbş.ya k.rütbe) T.C.Ordusu.na hizmet etmiş yüksek mevkide Askeri erkan çıkmıştır.Örn;İst. Grnz. Komt. Tümgnrl Mecit TOKCAN daha önce Bükreş B.Elçiliğinde Askeri Ateşelik yapmıştır.Alb. Prof.Dr.Acar TOKCAN kalp cerrahıdır.TÜFEKÇİ BEKİR OLARAK BİLİNEN BEKİR BAŞAKIL BEY MÜHENDİSLİK OKULU BİTİRMEMİŞ YAPAMADIĞI SANAYİ ÜRÜNÜ OLMADIĞI GİBİ DİŞÇİLİĞİ KÖY HALKINA HİZMETLERİ OLMUŞTUR TRAKTÖR SAAT MAKİNA VB KONULARDA YETENEKLERİ OLAN BEKİR BEY ÖMRÜNÜN SONUNA KADAR İŞLİK ATÖLYESİNDE CİVAR HALKINA HİZMETLERİ OLMUŞTUR MEKANI CENNET OLSUN.Pilot Bşçvş.Kaşif EROL 1950 Yılında akar sudan "Çark ve dinamo Sistemi" kurarak su değirmeninde Elektirik üretmiştir ve evlerde kullanılmıştır.Köyde İlköğretim 1950 Y.Başlamıştır.İlk yerleşenler: MedetVURAL Tk ,Keller Tk,Kuralar,Kamacılar, H.Hanifi Tk,Kamilkaşif,Gedikler sülaleleri v.s. yerleşmesiyle zamanla çoğalmış 150-200 Haneye çikmıştır, İlk göçünü 1900 Yılları başında vermiştir Ekonomik nedenlerle 1960 Yılını müteakip verdiği göç nedeni ile 40-50 Hane vardır.MÜSTENİT: Osmanlı.Tahrir defteri kayıtları. ile Türk Tarih kurumunca doğruluğu örtüşen *Oğuz Türk boylarını içeren Bilgiler tereddüte mahal bırakmadan sağlam kaynaklar irdelenip itinalı seçilmiştir. **Tarih ve Coğrafya bölümlerini.Büyükören köyüne İzafeten yazdım okuyucuların bilgilerine saygı ile arz ederim.Fethi Vural.4.Levent İstanbul.Referans.Adı ve İP adresi. geçmiş sayfasında kayıtlı.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri

  Köyde kış aylarında köyün yaşça büyük olanların odalarında toplanıp sohbet edip,yöresel oyunlar oynanır.Usüldendir erkekler kol oyunu oynamaz.düğünlerde halaylar.davul ve zurna eşliğinde Hoş yüzük hoş bilezik. Üçayak. Ağırlama. Papbili.Kamalı.Erzurumbarı.gibi.yöreye uyumlu hareketli halayların hepsi çekilir.Hanımlar hem halay çeker hemde kol oyunu oynarlar. Köyü ziyaret edenlere .karşı köy halkı oldukça misafirperverdir. köyün Hinkal isimli mantı benzeri üçgen ve üstten sıkmalı kayseri mantısından çok daha büyük boyutlu olan yemeği ve yazın köyde yetiştirilen kazların,güz aylarında besiye çekilip,kesimleri yapıldıktan sonra yapılan kavurması meşhurdur. Kış aylarında genellikle köy odalarında aile reislerinin kendi isteği veya oynanan oyunlar sonucu yenilen şahsa ceza olarak yöresel yemeklerden arabaşı yaptırılarak,köy odalarında hep birlikte içilir., arabaşı pişmiş hamur ve tavuk veya güvercin etiyle yapılan acılı çorbaya batırılarak içilen kış aylarına has bir yemektir.ayrıca haslanmıs patatesle ve hamurla acılan sacda pişirilen velibağı da unutmamak gerek...ve yine kete ve feselli herkesce begenilen yöresel bir yemektir.köyümüze ait diğer yemekler haşıl, hasude, kaymak kuymak,herleaşı,umaç...daha nice yöresel tatlarımız vardır.

  Coğrafya

  Yozgat iline 73 km, Sorgun ilçesine 37 km uzaklıktadır.3 deprem kuşağındadır. Büyükören köyü Bozok yaylalarının geniş plato sahası içinde yer alır,kısmen düzlük hakimdir.Yerleşim yeri Kanyon vadi görünümündedir.Doğu-dağlık.Batı-Güney-Kuzey hafif engebeli aşınmış tepeler hakimdir.Güney ve Batıya ilerledikçe arazi düzlüktür. Delice nehri ile birleşen Kuzeyden kanak isimli ırmak geçer Gelingüllü barajına akar.bu kısımlar Bağlık Bostanlık ve kavaklıktır,akar sudan az oranda faydalanılır.Tarım arazısisi hafif yüksek kaldığından büyük oranda faydalanılmaz.Yöre yeraltı suyu bakımından kısmen zengin sayılır.Kuraklık ve step(iklimi)bitki örtüsü yörenin tanıtıcı özelliklerindendir.Kuraklık sonucu tabi bitki örtüsü bozkır halindedir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  GEÇİM KAYNAKLARI

  - Halkın geçimkaynağı genelde tarımcılığa dayanmaktadır.Ayrıca büyükbaş hayvancılık az sayıda küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.1996-97 yıllarındaı sonra şeker pancarı ekimi yapılmaktadır.köyün çogunluğu dışarda memur veya işci olarak çalışmaktadırlar.yazları genellikle köye gelirler.köyden geçmekte olan delice nehrinin(kanak)'ın yaz aylarında kuruması nedeniyle bostan(bahce) ekim alanları evlerin önünde yapılan küçük bahçelere kaydırılmış,bu alanların sulaması için köy içme suyu kullanılmaktadır.buda köyün içme suyu sıkıntısı çekmesine neden olmaktadır.Ayrıca insanların kanak suyunun bol olduğu,insanların bügünkü insanlardan daha çok çalıştığı, kendisinin yetiştirdiği kavun-karpuz ve güzelim yeşil bağlardan elde ettiği şıralı üzümleri ile yapılan pekmezi ve buğünkü çıkolataya benzeyen çalmasını kış aylarında kullanmak üzere depolayarak ihtiyacı dışındakifazlalığı sarıkaya pazarında ve üzümü olmayan yakın köylerde satarak diğer ihtiyaçlarını karşıladığı.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1550
  1997 2060

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Daha fazla bilgi için Tıklayın

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükören Köyü Hakkında Forum Tarih
Büyükörence Köyü Çemişgezek Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş