Büyükçaltı Köyü Palu Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büyükçaltı Köyü Palu Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  büyükçaltı köyü bilgileri - büyükçaltı köyü tanıtım - büyükçaltı köyü resimleri


  Büyükçaltı, Elazığ ilinin Palu ilçesine bağlı bir köydür.

  Büyükçaltı köyünün Zazakî ismi Xeylan'dır. Xeylan ise Halil isminden türemiş bir kelimedir. Nuri Dersimi Hatıratım adlı kitabında buraya Xelilan aşireti ve Xelilan köyü der. İsmin orijinali xelil isminden gelmektedir. Köydeki yaşlıların anlatımından bütün köylülerin Halil adlı bir kişinin soyundan geldikleri, Halilinde Abbasi soyundan gelen Pir Mansur bin Seyit Araçın soyundan olduğu, bu şahsın Diyarbakır Eğil ilçesinden gelip bu bölgeye yerleştiği bölgenenin de bu isimle anılmaya başlandığı rivayet edilmektedir. Cumhuriyetin kuruluşunda sonra başlanan çoğrafi yerlerin Türkçeleştirilmesi politikası neticesinde buraya Büyükçaltı ismi verilmiştir. Halil'e ait olan ve günlük şeklinde yazılmış bir kitap ile köye ait soy seceresi Şeyh Sait isyanının bastırılması sırasında köyün yakılması sonucunda yanmıştır.Tüm köylüler aynı soydan ve gelmelerine rağmen zaman içerisinde Xelil'in çocukları ve dışardan gelen bir takım unsurların yerleşmesiyle beraber farklı bir ayrıma uğramışlardır. Xelil'in oğulları oldukları kesin olarak bilinen İbrahim, Maksud ve Kubat ile Saffer adındaki (muhtemelen İbrahim'in oğlu) kişilerin ismiyle bugün için mahalle denilen yerlere ayrılmışlardır. Yine bu köyde yaşayan iki soy daha vardır ki bunların aynı ortak atadan gelmedikleri düşünülmektedir. Bunların İlkine Arbon (araptan olanlar) diğeri de Melikandır (melikten olanlar). Melikan denen topluluğun atasının "Mala Ker" (sağır hoca) denen ve aslen bugünkü Siirt dolaylarından gelen bir şahsın soyundan geldikleri rivayet edilir. Arab'ın ise aslen nereli olduğu veya kimin soyundan geldiği konusunda şu an için bir malumat yoktur. Ancak muhtemelen dışarıdan gelip burada bir arazi parçası alarak bu köye yerleşmiştir.(Arab Kubatın oğludur )


  Kültür

  Köyde kullanılan tek dil Zazaca'dır. Köyde ki nüfusun artışı ile birlikte zaman içerisinde civardaki yeni yerleşim yerlerine göç ederek 50-60 yıllık süre zarfında aynı atadan gelen kalabalık bir grup haline gelmişlerdir. Göçlerle beraber bu kalabalık kitle yeni köyler meydana getirmiştir bu köylerden başlıcaları : Gazik (Kuruca köyü bingöl), Mendo (Bilaloğlu bingöl), Qelıx (Kayalık Kovancılar)bu üç köydeki nüfusun tamamı Xeylan kökenlidir aynı zamanda nüfusunun büyük bir kısmı Xeylanlı olan Heçayır (Hacıçayır Bingöl) gibi köylerde mevcuttur. 1990'lı yıllarda ise terör olayları neticesinde köylülerin büyük bir kısmı Elazığ, Malatya, Bingöl gibi şehirlere göç etmek zorunda kalmışlardır.

  Coğrafya

  Elazığ iline 128 km, Palu ilçesine 56 km uzaklıktadır. köyün.dört.tane.yaylası bulunmakta olup haydar.ware mergo.gueme redo hırtik bunlarda buralarda yazın havanın çok serin geçtiği bilinmektedir
  İklim

  Köyde sert karasal iklimin etkileri şiddetli şekide hissedilir. Kışları soğuk ve kar yağışlı yazları ise sıcak ve kuraktır. Köyün yaylalarında temmuz ortalarında bile kar görmeniz mümkündür. Karasal iklime bağlı olarak bozkır bitki örtüsü hakimdir Yüksek yerlerde yer yer meşe ağaçlarına rastlanılır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 207
  2000 182
  1997 153

  Terör olaylarının azalmasıyla beraber göç etmiş köy halkından bazıları köye geri dönmektedir. Fakat bu geri dönüş sürekli yerleşme amacından çok geçici olarak yaz aylarında olmaktadır.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yaz aylarında köy halkı hayvanlarını otlatmak için yaylalara çıkar. Daha çok küçük baş hayvancılık yapılır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet ERSÖZ

  Altyapı bilgileri

  Köyde,ilköğretim okulu (birleştirilmiş sınıflar) bulunmaktadır Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize ve çakıllı yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büyükçaltı Köyü Palu Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş