Bütceye Uygun Dekorasyon Fikirleri

'Dekorasyon' forumunda Dine tarafından 10 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bütceye Uygun Dekorasyon Fikirleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bütceye Uygun Dekorasyon Fikirleri

  Ekonomik nedenler, bizi tasarrufa ve az bütçeyle kalıcı değişiklikler yapma yoluna itiyor. İster moda, ister yemek, ister ev dekorasyonu olsun, her konuda bir kez düşünerek hareket ettiğimiz bir dönemdeyiz. Özellikle ev için yapılan alışverişlerde hemen herkes duygusal davranmak yerine mantıklı seçimlerde bulunmaya özen gösteriyor.

  1. Değişikliği renkli aksesuarlar ile yaratın
  Evinizde detaylarda yapacağınız ve küçük gibi görünen değişiklikler, dekorasyonunuzda gözle görülür farklar yaratabilir. Dekorasyonundan sıkıldığınız odanızın renklerine odaklanın ve varolan renklerin dışında kendinize yepyeni canlı renkler seçin. Değişik renkteki aksesuarları kullanarak odanızda farklılık yaratmaya başlayın ya da kullandığınız yastık, vazo, çiçek gibi küçük aksesuarları ikinci el satan bir mağazaya götürüp, kendiniz için farklı renklerde yeni modellerle değiştirin. Ayrıca, bu değişiklikler için büyük bütçeler ayırmanıza da gerek yok.

  [​IMG]

  2. Büyük mobilyalarınızı tutun
  Yenilemeye karar verdiğiniz odanızı tamamen değiştirmek yerine, duvar kağıdınızın rengini değiştirmek size iyi gelecektir. Var olan büyük masanızı veya oturma grubunuzu değiştirecek olmak pahalı bir işlem olabilir. Bunun yerine koltuğunuzun ya da yemek masanızın sandalyelerinin kumaşıyla oynayarak tamamen farklı bir görünüm yaratabilirsiniz. Kısacası, sıkıldığınız anda var olan büyük eşyaları atmak yerine sakin davranıp ufak detaylara yönelin.

  3. Önce büyük parça alışverişine çıkın
  Ev dekorasyonunuz için yapacağınız alışveriş sırasında uygulayacağınız sıralamayı önceden belirleyin. Bütçeniz kısıtlıysa öncelikle temel ürünlere, yani büyük eşyalara yönelin. Örneğin kitaplık mı, yoksa sehpa mı almalıyım diye düşünüyorsanız cevabımız tabiiki de kitaplık olacaktır. Kullanım alanı ve kullanış şekli açısından en çok ihtiyacınız olan büyük parçalara öncelik verin. Çünkü bu tarz mobilyalar geniş depolama alanları içerir. Paranızı doğru yere harcayın. Mevcut kullanışlı mobilyalar uzun kullanım özellikleri ile size fark etmeden ekonomi yaptırır.

  4. Fonksiyonlu ürünlere yönelin
  Uzmanların her zaman önerdikleri şey, moda olana değil uzun süre kullanabileceğiniz ürünlere yönelmenizdir. Anlık beğeniler, moda olduğuna inanıp aldığınız ürünler daha sonra size masraf olmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Çünkü modası geçtikten sonra sıkılıp değiştirmek isteyeceksiniz. Bu da doğru yoldan bütçenize müdahele edecektir. Fonksiyonlu ve kullanışlı ürünlerden şaşmayın. Emin olun, sıkılmadığınız sürece alternatifine gerek duymayacaksınız.

  5. Yerli üretim mobilya ve aksesuarlara odaklanın
  Sahip olmak istediğiniz tarzdaki mobilyaları çok uzaklarda aramanıza hiç gerek yok. Pahalı ürünleri tercih etmek yerine yerli üretici ve marangozların size çok sık ve kullanışlı, üstelik uygun fiyatlara modeller sunabileceğini unutmayın. Ayrıca marangoza yaptırıyorsanız ürününüzün yapım aşamasını da takip edebilirsiniz. Popüler şeyler göze görünse de bir süre sonra kullanışlı ürünlerin daha uzun ömürlü olduğunu göreceksiniz.
   

 2. Dine

  Dine Özel Üye

  Uygun Fiyata Şık Dekorasyon


  Herkes yaşam alanının zevkine göre ve hayallerine uygun olmasını ister. Uygun fiyata şık çözüm önerileri


  [​IMG]

  Bir evin dekorasyonunda en kolay atlanan detay ışıklandırmadır. Oysa aydınlatma öğeleri hem yaşam alanına sıcaklık veriri, hem de dekoratif amaçla kullanılabilir. En doğru uygulama tavana, çalışma ortamına ve evin ışık isteyen bölgelerine aydınlatma koyarak sağlanandır.


  Ev dekorasyonunda modayı yakalamak için sürekli masraf gerektiğini düşünüyor ama gündemi evinizde sergilemekten de hoşlanıyorsanız, basit bir çözümü var. Renk seçiminde siyah ve beyazı baz olarak kullanın. Özellikle iyi bir kombinasyonla kullanıldığında, hiçbir zaman modası geçmeyecektir.


  Üstelik bu baz renkler sabit kalarak, moda olan veya hoşunuza giden tonları birlikte kullanabilirsiniz. Perde, koltuk örtüsü, minder gibi kumaş dokuları canınızın istediği zaman değiştirerek, yepyeni bir ev yaratmanız mümkün olacaktır.


  Aksesuar kullanımı evin makyajı gibidir. Çok fazla ve küçük aksesuar kullanmak, evinizi dağınık gösteriri, ayrıca gözünüzü yorar. Bunun yerine, büyük boy yerde duran vazolar, büyük ve dolgun yer minderleri ve ayaklı mumları tercih etmek çok daha şık duracaktır. Büyük ölçekli aksesuarlar, hem evinizde stil yaratmanıza yardımcı olur, hem çok fazla eşyaya para harcamanızı engeller.


  Yüksek fiyatlı olan, özel tasarım ürünlerini evinizde sergilemek mutlaka çok zevklidir. Ancak fiyat olarak size pahalı geliyorsa, beğendiğiniz tasarımcıların ürünlerini takibe alın. Aynı ürünün farklı mağazalarda fiyat araştırmasını yapın ve indirim zamanlarını kollayın. Hiç ummadığınız fiyata bulabilirsiniz.
  Dekorasyon alış verişinin sırrı sabırlı olmaktan geçer. Temmuz gibi ölü sezonlar, indirim kampanyalarının en fazla olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki, evinizdeki her boşluk doldurulmak zorunda değildir. Ucuz gördüğünüz için her eşyayı satın almayın.  Evinizde üst üste duran aksesuar ve malzemeler sadece size yük olur. Bunun yerine gerçekten içinize sinen ve evinizin genel dekorasyonuna uyan eşyalar almayı tercih edin ve zamanını kollayın.


  Herkesin evinde bulabileceğiniz, standart sanat ürünlerinden uzak durun. Bunun yerine yaratıcılığınızı devreye sokun. Biriktirdiğiniz kartpostallardan yapılan bir kolaj tablo ya da evdeki atılacak objeleri değerlendirerek oluşturduğunuz bir aksesuar çok daha sıcak ve samimi bir görüntü verecektir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş