Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü Hakkında Bilgi

'Meslekler Rehberi' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü Hakkında Bilgi
  Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü


  Programın Amacı


  Büro yönetimi programının amacı kamu sektöründe veya özel sektörde üst düzey yöneticilere sekreter yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Büro yönetimi programında Türkçe, kelime işlem, bilgisayar kullanımı klavye öğrenimi, ofis makineleri, dosyalama, temel muhasebe, mikroekonomi,ofis yönetimi, iş matematiği, Türkçe iş yazışmaları, örgütsel davranışlar, rapor yazma teknikleri ve çevrimi dersleri verilir.

  Gereken Nitelikler
  Büro yönetimi programında okumak isteyenlerin okuduğunu anlama ve anlatabilme yeteneğine sahip, düzenli, dikkatli sabırlı ve başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil bilmek meslekte başarıyı artırır.

  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

  Büro yönetimi programını bitirenlere “Büro Yönetimi Meslek Elemanı” unvanı verilmektedir. Mezunlar sekreter olarak görev yapmaktadırlar. Meslek elemanları yöneticinin istediği yazıları, varsa matematik işlemleri, grafikleri bilgisayar ortamında yazar, yöneticinin her türlü toplantı, randevu, seyahat, davet vb. etkinliklerini düzenler, gelen ve giden yazıları dosyalar, gelen yazıları yöneticiye iletir.

  Çalışma Alanları
  Büro yönetimi meslek elemanları kamu kuruluşlarında, özel şirketlerde çalışabilirler.

  Büro Yönetimi ve Sekreterlik Eğitimi Bölümünün amacı, hızlı değişen ve gelişen iş dünyasının gereksinimlerini karşılayabilecek bilgi ve becerilerle donatılmış, en az bir yabancı dil bilen, bilgisayar kullanımında uzman, büro yönetimi ilkelerini ve yöntemlerini profesyonelce kullanabilen, iyi insan ilişkileri kurabilen, yazıları on parmakla ve bakmadan, süratle yazabilen, her türlü büro teknolojisini kullanabilen, modern protokol bilgilerine sahip, yüksek düzeyde büro elemanları, büro yöneticileri ve yönetici asistanları yetiştirmektir.

  Bunu sağlamak için eğitim-öğretim en fazla 20 kişilik gruplarla modern bilgisayar ve büro makineleri laboratuvarlarında sürdürülmektedir. Ders saatleri dışında da bölüm yönetimince ve öğretim elemanlarınca “açık kapı politikası” uygulanmakta, öğretim elemanı-öğrenci ilişkileri ders saatleri ile sınırlı kalmamaktadır.

  Bölüm öğrencilerine iş hayatını yakından tanımaları için 30 iş günü süreli staj öngörülmektedir. Böylece öğrenciler bir yandan iş dünyasını tanırken, diğer yandan da bilgi ve becerilerini uygulama ve sergileme olanağı bulmaktadır.

  Büro Yönetimi ve Sekreterlik Eğitimi Bölümü programı’nda yer alan dersler kapsamında ve ders dışında yoğun olarak bilgisayar kullanımı teşvik edilmektedir. Böylece öğrencinin iş yaşamına, bilgisayar kullanımı konusunda deneyim sahibi olarak başlaması hedeflenmektedir.

  Bilgisayar Teknolojisi ve Büro Yönetimi Meslek Yüksekokulu bilgisayar laboratuarlarının tümü İnternet bağlantılı olup, her öğrenciye bir kullanıcı şifresi verilmektedir. Bilgisayar laboratuvarları; hafta içi her akşam 20.30’a kadar, hafta sonları ise 10.00-16.30 saatleri arasında, araştırma yapmaları ve çalışmaları amacıyla öğrencilere açık tutulmaktadır.

  Büro Yönetimi ve Sekreterlik Eğitimi Bölümü mezunları Koç, Sabancı, MNG Holding, CNN Türk, THY, GAMA gibi özel sektör kuruluşlarında; başta Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu olmak üzere önemli kamu kuruluşlarında, kolaylıkla ve ülkemiz standartlarının çok üstünde ücretlerle iş bulabilmekte ve üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmektedirler. Diğer bir ifadeyle; Büro Yönetimi Bölümü mezunlarının uygun iş bulma ve yeterli kazanç sağlama konusunda herhangi bir sorunları olmamaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büro Yönetimi Sekreterlik Forum Tarih
Büro Yönetimi ve Sekreterlik Staj Dosyası Diğer Mesleki Bilgiler 9 Ağustos 2010
Staj dosyası hazırlama büro yönetimi ve sekreterlik Diğer Mesleki Bilgiler 8 Ağustos 2010
Büro Yönetimi Ve Sekreterlik 1.Sınıf 2010 Arasınav Soruları & Cevapları Açık Öğretim AÖF 16 Nisan 2010
AÖF Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programı Dersleri Açık Öğretim AÖF 6 Nisan 2010
Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Meslek Elemanı - Ne İş Yapar? - Görevleri Meslekler Rehberi 2 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş