Büknüş Köyü Akhisar Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büknüş Köyü Akhisar Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  büknüş köyü bilgileri - büknüş köyü tanıtım - büknüş köyü resimleri  Büknüş, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının halk dilinde gümüşten geldiği söylenmektedir. Kimisine göre de köyün etrafının dağlarla çevrili olmasından dolayı çukurda kalmasından ötürü 'gümüş çanak' anlamına gelmiştir. Köyde araştırılmamış gün ışığına çıkmamış bir antik çağ tarihi vardır. Lidya'lılardan kalma antik eserler de vardır. (hermokapeleia)denilmektedir
  Kültür

  Köyün gelenek,köyde ege yöresi gelenek ve görenekleri hakimdir büknüş köyünde 08 ağustos 1991 yılında dolu afeti olmuştur bu afetten sona köy hızlı bir şekilde izmir'e göç vermiştir. O zamanlarda 1000 olan nüfus şimdi yarı yarıya düşmüştür.Köyde genelde geçim kaynağı olarak tarım işleri yapılmaktadır.Zeytin, tütün ağırlıklı olmak üzere çok nadir de üzümcülük yapılmaktadır.Akhisarın en kaliteli tütünü büknüş ovasından çıkmaktadır.Zeytinyağıda en dayanıklı ve lezzetli zeytinyağı bu ovadan çıkmaktadır. fakat tanıtımı yapılmadığı için çok bilinmemektedir. yemek kültürü olarak büknüş köyünde genelde zeytinyağlı sebze yemekleri tüketilmektedir.Bayramlar da SURA dinilen koyunun ön bacağından yapılan ve içine bulgur ya da pirinç doldurularak yapılan ekmek fırının da bir gece boyunca pişirilen geleneksel bir yemeği bulunmaktadır.
  Coğrafya

  Manisa iline 82 km, Akhisar ilçesine 32 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 500
  2000 641
  1997 765
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi zeytin ağırlıklı olarak ve tütün
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup günlük seferler vardır köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ayrıca köyde benzin istasyonu bulunmaktadır.köyde kooperatif de bulunmakta ama eskisi gibi faaliyette değildir.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:0 (236) 422 74 51
  Cep Telefonu:0 (535) 397 56 63
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büknüş Köyü Akhisar Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş