Büklüm Köyü Merkez Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büklüm Köyü Merkez Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Büklüm Köyü - Büklüm Köyü Hakkında - Büklüm Köyü Tanıtımı - Büklüm Köyü Resimleri
  Tarihi

  Asur, Pers,Roma Ve Selçuklular,Osmanlı Hakimiyetinde Bazende Beylıklerin Hakimiyetinde Kalmıştır.Yine Eskiçağ Kaynaklarından Da Anlaşılacağı Üzere G.Anadolu İlk İnsan Yeleşmesi Olduğundan Burda Geç Veya Erken Roma Kalıntıları Mevcuttur.Köyün İlk Yerleşim Yeri Suya Yakınlığıdan Dolayı Zınari Kaldırıme Dedikleri Yerdir Daha Sonra Köşker Ordanda Daha Yukarısı Olan Gaze Yani Micir De İkamet Etmişlerdir Daha Sonrada Köy Şimdiki Yeride Varlığını Devam Etmiştir.Bu Bölgede Yapılan Kaçak Kazılarda İse Eski Dönemlere Ait İnsan Kalıntıları Bulunmuş Ve Küpler İçinde İnsan Ve Günlük Hayatta Kullandıkları Eşyalar Bulunmuş Ve Bunlar İse Ahret İnancının Olduğunu Göstermektedir.Yine Eski Romaya Ait Çimçimik Mevkiinde Mağaralar Bulunmaktadır.
  Abdurrahman Gülmez


  Coğrafya

  Adıyaman'ın merkezine 24 km uzaklıktadır.

  Köy sulu ve verimli araziler üzerindedir. köyun çevresinde genelde kuyular vardr ve batı tarafında ise büyük bi akar çay mevcuttur. Köyün batısında baya ağaçlık alanlar bulunmaktadır köy halkı genelde kışın yakacağını orda temin eder.

  İklim

  Köyde karasal iklim hâkimdir ve yazları serin ve uzun kışları ise sert geçer.

  Nüfus

  Köye genelde genç bir nüfus hakimdir ancak gençler okudugu ve köy ve ilçe dışında çalıştığı için köyde pek fazla genç bulunmaz ama kalabalık çocuk nüfusunada sahiptir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. °Muhtarlık Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır o da faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büklüm Köyü Merkez Forum Tarih
Büklümdere Köyü Tercan Erzincan Erzincan Tanıtımı 28 Mart 2010
Büklümlü Köyü Keban Elazığ Elazığ Tanıtımı 16 Mart 2010
Büklüm İlköğretim Okulu Merkez Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş