Büget Köyü Afşin Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büget Köyü Afşin Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Büget Köyü Afşin Bilgileri - Büget Köyü Hakkında - Büget Köyü Tanıtımı -Büget Köyü Resimleri
  İlçe: AFŞİN - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: HANİFİ GÜRBÜZ  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0344 5351268


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 504 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46500
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Afşin
  Web Sitesi

  Büget, Kahramanmaraş ilinin Afşin ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köy, muhacirler tarafından kurulmuştur. 1893 harbinde Erzurum horasandan Ermeni katliamından korkup göç eden gurup, Büget köyünü kurmuşlardır. İsminin anlamı "Bent" demektir. Köyün yukarısı da "Kis benti"nden gelmektedir. Büget köyünün arazisi düzlük alandır. Köyün sulu arazisi hiç yoktur. Daha öncesinde köyün alt tarafında akarsu vardı fakat şimdilerde küresel ısınma nedeniyle kurumuş durumdadır. Büget köyünde tarihi eser hiç yok ddenecek kadardır. Büget köyüne ait bir adet höyük vardı. Tabi şimdilerde o da kalmadı. Köylünün gecmişte toprak evler için toprak taşıması ve höyük de tarihi kalıntılar nedeniyle kazılması sonucunda o da kalmadı.

  Kültür

  Köye 1980'li yılların sonunda Afşin-Elbistan termik santralinin devreye girmesi ile gaz labmasından kurtulup aydınlığa kavuşmuştur. Köy, 170 hane olarak en dolu dönemini yaşamıştır. Televizyon sayesinde kültürel etkileşim başlamıştır. Bu gelişme köy için kabuk değiştirme sürecinin başlangıçı olmuştur.

  Sonraki dönemlerde termik santralin tamamlanması ile işsizlik baş göstermiştir. Bu aşamada İstanbul'a göçler başlamıştır. Köy sakinleri ihtiyarladan olup genç nüfus köy dışındadır. Kültürel olarak köyde yaşlılar geleneklerine bağlı kalmakla beraber şehir kültüründen de etkilenmişlerdir. Genç nüfusun büyük bir bölümü köyle kent kültürü arasında sıkımış olup daha çok varoş tarzı (istanbul etkisi) yaşamı benimsemişleridir.

  2008 yılından bu yana şehirde yaşan ve emekli olan köy sakinleri, köylerine yeniden dönmeye başlamıştır.

  2009 Kasım ayında köye yaptırılan cami minaresi ile o çevrede minarelı köyler arasına girerken, bu alanda bir ilktir. Zira yukarısında Kaşanlı köyü, gerisinde Bercenek köyü ve Çomu(?) köylerinde olsun minare olmayan köylerdir. Halen, bundan dolayıdır ki uzaktan göründüğünde, orada Müslüman bir köy var denebiliyor.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 181, Afşin ilçesine 31 Km. uzaklıktadır. Köye girmek için ilçemiz olan Afşin ile aramızda Çoğulhan kasabası ve Çomu köyü var iken karşı istikamette Kaşanlı köyü ve sonrasında yeni belediye olan Tatlar kasabası vardır. Diğer yanda ise Tanır kasabası vardır. Özetle; Tanır, Kaşanlı ve Çomu üçgeninin ortasında kalan bir yerleşim yeridir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 504
  1997 501

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büget Köyü Afşin Forum Tarih
Büğet Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri Kayseri Tanıtımı 24 Ocak 2011
Büğet Köyü Hakkında Bilgi Yeşilyurt Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Büğet Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş