Büğüş Köyü Serik Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Büğüş Köyü Serik Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Serik Büğüş Köyü - Büğüş Köyü Hakkında - Büğüş Köyü Tanıtımı - Büğüş Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: HİKMET KAHYA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(242)7168217

  Cep Telefonu:
  0(536)3963322

  Büğüş, Antalya ilinin Serik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Büğüş köyü,1920-1930 lu yıllarda yerleşime açılmış halkını; göçmen(muacir) ve yörük'ün oluşturduğu günümüz siyasicilerinin ancak seçim zamanı ziyaret ettiği nornal şartlarda unutulmuş bir Türkmen Köyü'dür.Yukarıda da belirtildiği gibi halkı yörük ve muacir olup tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır.Üretime açılması devlet veya müteşebbislerin yatırım yapması halinde besicilik,zeytincilik,narenciyenin,bademciliğin yetiştirebileceği harikülade bir köydür.Köy "Büğüş" ismini deresinin çok büklümlü olmasından almıştır.Köyün sülale isimlerinden aldığı sekiz tane mahallesi bulunmaktadır.Bu mahalleler:

  Bağıllar Mahallesi; kuzeye gidilirken köy yolunun sağ tarafında bulunmakta, camii'ye 100metre uzaklıktadır.Bu mahalle (KARAKORKMAZ)soyadını kapsamaktadır.Bu mahalle kökeni 1920 lerde torosların eteğinden Demirciler den gelen yörük halktan zamanla turfandacılıkla uğraşıp yerleşik hayata geçenlerden oluşur.Hâla demircilerde bulunan ve devlet tarafından doğal park ilan edilen "BAĞALI OBASI" bu mahallenin bir semtinde yaşarlar
  Alikahyalar Mahallesi;cami ayırımında bulunan caminin sol tarafına giden yolun takibinde ki köy meydanına 200 metre uzaklıkta bulunan bir mahalledir."Kahyalar" soy ismini kapsar.
  Okutanlar:Karakorkmaz ve kahyalarla akrabalık bağı bulunan dağınık yerleşimdeki "Okutanlar" soy ismini taşıyan bir mahalledir.
  Merkez Mahalle:çoğunluğunun KARAKORKMAZLAR,Kahyalar,Lordlar ve Kaştanların oluşturduğu köy meydanıdır.
  Gillekler Mahallesi:"Kaçarlar" soy ismini taşıyan insanlardan oluşmaktadır.Gillekler mahallesi say tepesi üzerine kurulmuştur.
  Öküzcüler Mahallesi:Öküzcü Arıcan ve Dalcıoğlu soy isimlerini taşıyan Gebiz beldesi,Kocamehmetler köyü,Kaşıkçı köyü yolu istikametindedir.Meteris Mahallesi ile sınırdır.
  Meteris Mahallesi:yukarıdada belirtiğimiz gibi:öküzcüler mahallesiyle sınır ve bu mahalleden sonra gelen mahalledir."Kaplanlar","İşbilirler" "Seyrekler",Cesurlar" soy isimlerini taşıyan göçmen,yörüklerden oluşan hayvancılık ve turfanda sebzeciliği yaparak yerleşik hayata geçmiş kişilerdir.
  Ecinler yahut Gavuryalısı Mahallesi:Kurşuncu,Avcılar,Özdemirler,Kurular soy ismini taşıyan Asar tepesi eteğine kurulu isminden de anlaşıldığı üzere muacirlerin yaşadığı bilinen muacir ise Girit adasından xıx. veya xx. yüzyılda sürülen Kurşuncu soy adını taşıyanlardır. Büğüş Köyü Camisi sol tarfından giden yolun soluna dönülerek varılacak bir mahalledir.
  LOL Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Düğünler keşkeksiz ve sütlü tatlısız olmaz.

  Coğrafya

  Antalya iline 37 km, Serik ilçesine 22 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 519
  1997 - 439

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Büğüş Köyü Serik Forum Tarih
Penceremin Buğusuna Çizdim Yüzünü - Seyfi Yerlikaya Müzik Videoları 5 Mayıs 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş