Börtlüce Köyü Kula Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Börtlüce Köyü Kula Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  börtlüce köyü bilgileri - börtlüce köyü tanıtım - börtlüce köyü resimleri  Börtlüce, Manisa ilinin Kula ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı Şeyh Bedrettin muritlerinden Börklüce Mustafa'dan gelmektedir.
  Kültür

  Köy yörük köyüdür.Gelenek ve görenekleri buna göre şekillenmiştir.

  Köy Ege'de yaygın olan yemek kültürünü barındırır. Bir düğün yemeği olan keşkek halen düğünlerin vazgeçilmez yemeğidir. Bunun yanı sıra; etli patetes, peynir böreği(tatlı), susamlı baklava, telşehriye çorbası, köydeki fırınlarda pişirilen köy ekmeğini büyük bir zevkle yiyebilirsiniz.

  Köyde düğünler Cuma akşamı hayvanların kesimiyle başlar. Cumartesi günü kına gecesiyle devam edip; pazar günü gelin alma/çıkarmayla sona erer. Gece damat, yakınları tarafından yatsı namazına götürülüp,ardından gerdeğe sokulur.

  Ayrıca köyde askere gidecek gençlere köylüler sırayla davet verip yemek yedirirler. Gidecekleri günün gecesinde asker adayları ev ev dolaşıp herkesle helalleşir. Ertesi gün ise köy meydanında dualarla uğurlama yapılır.
  Coğrafya

  Manisa iline 155 km, Kula ilçesine 36 km uzaklıktadır.Yörük köyü olduğu için dağlık alanda dağınık bir yerlşeim türü vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Her ne kadar Akdeniz İklimi etki alanı içerisinde olsa da iç kesimlerin kurak iklimi görülür.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 509
  1997 555
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda tütün yaygın olarak yetiştirilir.Bunun yanı sıra buğday ve zeytin de gözde ürünlerdendir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Cep Telefonu:0538 290 99 40
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Börtlüce Köyü Kula Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş