Bölüntü Köyü Çine Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bölüntü Köyü Çine Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bölüntü köyü bilgileri - bölüntü köyü resimleri - bölüntü köyü tanıtım  Bölüntü, Aydın ilinin Çine ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür

  Bu köyde her Ramazan Bayramlarının 1. gümü köyün güneyinde bulunan köy mezarlığının hemen yanındaki alanda şenlikler düzenlenir.Bu şenlik Aydın ve yöresinde kutlanan tek şenliktir.Bu şenliğe Musaller adı verilir.Bu şenliğe başta Bölüntü olmak üzere Soğukoluk, Sağlık, Dereli, Esentepe, Doğanyurt, Ömerler, Güney, Seferler, Hasanlar, Akçaova, Çine, Aydın hatta şehir dışın bile gelenler olur. Bayran namazları mezarlığın hemen yanındaki küçük mescitte kılınır. Dışarıdan gelenlerin olması nedeniyle namaz vakti biraz geciktirilir. Bu şenliğin amacı çevre köylerin insanlarını bir araya toplayarak toplu bayramlaşmayı sağlamaktır. Erkekler namazdan sonra çember oluşturur. Çemberin başında yaşlılar vardır ve gençler çemberşin başındaki yaşlıların elini öper ve çemberin sonuna geçer böylece çember genişlemiş olur. Çevre kasabalkardan gelen satıcılar burada tezgah açar. Köylerden gelen insanlar (özellikle çocuklar) buralardan alışveriş yaparlar. Şenlik 250 yıllık bir tarihe sahiptir.

  Coğrafya

  Aydın iline 54 km, Çine ilçesine 16 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 372
  1997 376

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş