Bölücekova Köyü Göynük Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bölücekova Köyü Göynük Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göynük Bölücekova Köyü - Bölücekova Köyü Hakkında - Bölücekova Köyü Tanıtımı - Bölücekova Köyü Resimleri
  Bölücekova Köyü, Bolu İlinin Göynük İlçesine bağlı, 22 km. mesafede iki tepe arasında şirin bir köydür. 40 hane olup, birde Çatak Mahallesi vardır.Köyümüze 2 km. mesesafede halk dilinde şarlahan adı ile anılan bir şelale vardır. Bu şelalenin yüksekliği 6-7 metre yüksekliğinde olup, şelale ile birlikte kanyon başlamaktadır.Kanyonun uzunluğu ortalama 350 metre kadardır.Kanyonun zaman zaman yüksekliği 30 metreye ulaşmaktadır.Eni yani genişliği ise; ortalama 3 ile 5 metre arasında değişmektedir.

  İlçe merkezine 22 km. mesafe uzaklıkta olan bu şelale ve kanyona ulaşmak çok kolaydır. şelalenin 100 metre yakınına kadar asfalt yol mevcut olup araç park yapabilecek geniş bir mekanda vardır.Ayrıca köy merkezine 500 metre mesafede bulunan kaya boğazı dediğimiz yerde 150-200 metre uzunlugunda dik keskin kayalar da mevcuttur. Mahallemizde tarihi Çatak hamamı mevcut olup, hamama varmadan önce "sarıkız" adı ile anılan bir su vardır.Burada az miktarda su akmakta olup, halkımız bu suyun yanına varınca "sarıkız suyunu koy ver" diye eskiden bağırırlardı. Bazen bu yalvarmadan sonra bir değirmen çevirecek kadar su gelir ve bir müddet sonra kesilirdi.Yani sevdiği kişilere suyunu bırakırmıştı.Köyümüzde küçük baş hayvancılığı yani tavukçuluk ile birlikte tarım yapılmaktadır.


  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 249
  1997 214

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Bolu Göynük Bölücekova Köyü Şelalesi


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bölücekova Köyü Göynük Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş