Böceklerin gözünden esinlenen casus araçlar yolda

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 22 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Böceklerin gözünden esinlenen casus araçlar yolda konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Böceklerin gözünden esinlenen casus araçlar yolda
  İngiliz mühendisler tarafından füzeler ve otonom araçlar için sineğin gözlerine benzeyen yeni bir görüntüleme sistemi geliştirildi. Yeni kameranın eskilerden daha geniş görüş açısı sağlayan 9 lensi bulunuyor.

  BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, İngiliz savunma, havacılık ve uzay şirketi olan BAE Sistemleri, bu sistemi eşekarısının vücudunda yaşayan 'Xenos peckii' isimli parazite özgü görüş yeteneğine dayanarak tasarladı. BAE Sistemleri Gelişmiş Teknoloji Merkezi'nde çalışan bilim adamı Dr. Leslie Laycock, "Sineklerin ve diğer türlerin binlerce lense sahip gözleri var. Bu parazit ise daha az sayıda lense sahip, bu nedenle görüntüyü tekrarlaması daha kolay ve bizim ihtiyaçlarımıza daha iyi uyuyor" dedi.
  Prototip kameranın 9 lensi bir kerede çok geniş bir alanı tarayabilme yeteneğine sahip ve tüm görüş alanını gözden çıkarmadan sadece bir noktaya zoom yapabiliyor. Bu teknolojinin ordu için geliştirilmiş olmasına rağmen, bunun birçok potansiyel sivil uygulamaları olduğunu söyleyen Laycock, geniş görüş alanı ve küçük boyutta olması nedeniyle kameranın çok küçük bir kesik yoluyla yapılan ameliyatlarda ya da kapalı devre televizyon sistemlerinde kullanılabileceğini belirtti.
  BAE sistemlerinde görevli bilim adamları minyatür robot uçaklar, vinçler, tekneler ve havada asılı kalan araçlar gibi çeşitli diğer fikirler üzerinde çalışıyorlar. Böcekler ve kuşlardan esinlenerek modellenen bu araçlar tehlikeli bölgelerde bir çift göz ve kulak gibi rol oynayacak.


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Böceklerin gözünden esinlenen Forum Tarih
Ateş Böceklerinin Özellikleri Diğer Hayvanlar 4 Temmuz 2012
Ağustos Böceklerinin Yaşamı Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 3 Haziran 2011
Ağustos Böceklerinin Sürekli Ötmelerinin Nedeni Nedir? Diğer Hayvanlar 24 Şubat 2011
Palmiye Böceklerinin Özellikleri - Palmiye Böcekleri Hakkında bilgi Diğer Hayvanlar 2 Kasım 2010
Böceklerin Yapısı Diğer Hayvanlar 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş