Böcekler hakında bilinmeyenler-Böcek Nedir

'Diğer Hayvanlar' forumunda UquR tarafından 2 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Böcekler hakında bilinmeyenler-Böcek Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Böcekler hakında bilinmeyenler-Böcek Nedir

  En büyük sinek  Dünyanın en büyük sineği, Güney Amerika'da yaşar. Bu sineğin kanat uçları arasındaki uzaklık 6,5 cm.'dir.  En büyük kelebek


  Dünyanın en büyük kelebeği, Pasifik Okyanusu'ndaki Solomon adalarında yaşar. Kanat uçları arası 30 cm.'dir.  En küçük kelebek


  Dünyanın en küçük kelebeği, Güney Afrika'da yaşayan bir cins mavi kelebektir. Bu kelebeğin kanatlarının iki ucu arasındaki uzaklık 1 cm.'dir.
  Deniz böceklerini tanıyor musunuz?

  Bazı böcekler deniz kenarında, tuzlu suyun içinde veya üstünde yaşarlar. Su yüzünde yürüyen yarımkanatlılarla akraba olan bu böcekler, genellikle kıyılardan yüzlerce mil uzakta suyun üstünde yürürler. Ölmüş ve suyun üzerinde yüzen deniz hayvanları ile beslenirler. Bu böceklerin üstüne düşecek tek bir su damlası bile onları ıslatıp boğulmalarına yol açabilir. Denizde fırtına olduğu zaman böceklerin ne yaptığını kimse bilememektedir


  En ağır böcek
  Dünyanın en ağır böceği, Tropikal Afrika'da yaşayan golyat böceğidir. Boyu ortalama 15 cm.'dir ve ağırlığı 98 gramdır


  En uzun ömürlü böcek
  En uzun yaşayan böcek, kraliçe termittir. Bu böceklerin 50 yıl yaşadıkları bilinmektedir. Bunun yanında bazı bilimadamları, onların 100 yıl kadar yaşayabileceklerine inanmaktadır.


  En büyük kertenkele
  Komodo ejderhası, 3 m.'lik boyu ve 140 kg.'lık ağırlığıyla yeryüzünün en büyük kertenkelesidir.


  En büyük su kaplumbağası
  Deri sırtlı kaplumbağanın boyu yaklaşık olarak 2 m., ağırlığı ise 360 kg.'dır. Fakat, 1961 yılında Kaliforniya kıyılarında 858 kg. ağırlıkta, deri sırtlı bir kaplumbağaya da rastlanmıştır.


  En büyük kara kaplumbağası kaç kilodur?
  1847'de Hint Okyanusundaki Aldabra Adası'nda 405 kg. ağırlığında bir kara kaplumbağası yakalanmıştır.


  En uzun yılan
  Güney Amerika'da yaşayan anakondalar, genellikle 6 m. boyundadır. Anakondalara yakıştırılan 9 m. boy, büyük bir olasılıkla abartılmış bir ölçüdür. Çünkü yılanların boyları genellikle abartılarak söylenir.


  En uzun ömürlü kaplumbağa kaç yaşında ölmüştür?
  1766 yılında Mauritius Adası'nda bulunan bir erkek kara kaplumbağası 1918 yılında kaza sonucu öldüğünde yaşı 152'ydi.


  En hızlı yüzen dört ayaklı hayvanBüyük Okyanus'ta yaşayan deri sırtlı kaplumbağa saatte 35 km. (22 mil) hızla yüzebilir.


  Bir timsah en fazla kaç kilometre yüzebilir?
  4,5 m.'lik bir deniz timsahı, Solomon Adaları'ndan Kuzey Fiji Adaları'na kadar 960 km (600 mil) boyunca açık denizde yüzmüştür.


  En öldürücü zehirli kara yılanıGüney Avusturalya'da yaşayan kaplan yılanı, 118 koyunu öldürecek kadar zehir taşır.


  Bir yılan tarafından yutulan en büyük hayvan nedir?
  1955 yılında 5 m.'lik Afrika kaya pitonu, 57 kg.'lık bir antilopu yutmuştur.


  İlk kurbağagiller ne zaman yaşamıştır?
  Bilinen en eski kurbağagiller, 300 milyon yıl önce Grönland'da yaşamış olan Ichthyostega'lardır.


  En büyük kurbağagilÇin'de yaşayan dev semender, 1 m. boyunda ve 13 kg. ağırlığındadır. Bunların en büyüğü 50 yıl önce Güney Çin'de yakalanan 1,5 m. boyundaki bir semenderdir.


  En küçük kurbağagil
  En küçük kurbağagil, Küba'da yaşayan ok zehiri kurbağasıdır. En büyükleri 8,5-12,5 mm. boyunda olurlar.


  En uzun yaşayan kurbağagil
  Bir erkek Japon dev semenderi, Amsterdam Hayvanat Bahçesi'nin akvaryumunda 55 yıl yaşamıştır.


  En uzun havada kalan kurbağa
  Malaya, Saravak ve Borneo'da yaşayan süzümlen kurbağa, aralarında 30 m. uzaklık bulunan bir ağaçtan diğer bir ağaca havada süzülerek gidebilir.


  En zehirli kurbağa
  Dünyanın en zehirli hayvanı Kolombiya ve Güney Amerika'da yaşayan kokoi ok zehiri kurbağasıdır. Bunun zehirinden yalnızca 0,0001 gramının bir insanı öldürebileceği saptanmıştır.


  Dünyanın en hızlı uçan böceği
  Dünyanın en hızlı uçan böceğinin, bir tabanid (at sineğine yakın bir tür) olan
  'Hybomitra hinei wrighti' olduğu ve saatte 145 km hızla uçabildiği ölçüldü. (Not: Bu bilgi sayın Nedret Güneri tarafından güncellenmiştir.)

  Böcekler nasıl beslenir?


  Böceklerin yemediği hayvan ya da bitki yoktur. Mantar ve tütün yiyen böceklerin yanında, kumaş ve odun yiyenler de vardır. Birçoğu, bitkilerden bitkiözü yiyip, hayvanlardan kan emer.  Böceklerin kaç tane gözü vardır?


  Böceklerdeki görme, koklama, tatma, işitme ve dokunma duyuları insanlardakine benzemez. Böceklerin iki çeşit gözleri vardır. Birçok minik gözden ya da fasetlerden oluşmuş bir çift petek göz ve çoğunda üç tane basit göz bulunur. Basit gözler başın tepesindedir ve osel adını alır.  Böcekler nasıl koku alır?

  Böcekler, duyargaları ile koku alır. Bir böceğin duyargaları ne kadar büyükse o kadar iyi koku alır. Güvelerin tüylü duyargaları, böcekler içinde en iyi koku alan duyargalardır.


  Böcekler nasıl işitir?
  Hiçbir böceğin başında kulakları yoktur. Bazı böcekler hiçbir şey işitmez. Bunlar, havadaki ya da yerdeki titreşimleri hisedebilir. Sesleri işitebilen böceklerin sayısı azdır. Çekirgelerin kulakları bacaklarında ya da karınlarının kenarındadır.


  Böceklerin dokunma duyusu nasıl çalışır?
  Dokunma duyusu, bütün hayvanlarda vardır. Böceklerin vücutlarının çeşitli yerlerinde tüyler ve kıllar bulunur. Bunlar, bir çeşit duyu organıdır. Her bir kılın dibinde bir, iki veya üç sinir hücresi bulunur. Bu sinir hücreleri çok ince sinirlerle ana sinir şeridine bağlıdır. Kıllara dokunan bir cisim ya da kılların rüzgârla oynatılması, ana sinir şeridine bir haber şeklinde ulaşır ve böcek uyarılır.


  En iri etobur
  En iri etobur Bering Boğazı yakınlarında öldürülen bir kutup ayısıydı. Ağırlığı 1010 kg.'dı, boyu 4 m.'yi aşıyordu.


  En küçük etobur
  En küçük etobur, gelinciktir. Kuzey Afrika'da yaşayan bir tür gelinciğin yaklaşık olarak uzunluğu 35 cm.'dir. Kuzey Amerika'da yaşayanlar ise ancak 15 cm. boyundadır. En küçük gelinciğin ağırlığı sadece 35 gr.'dır.


  Bu da Golyat
  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Şubat 2010

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürlerr...
   

Bu Sayfayı Paylaş