Böbrek için günde en az iki litre su için

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Böbrek için günde en az iki litre su için konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Böbrek için günde en az iki litre su için


  Erzurum Özel Şifa Hastanesi doktorlarından Mehmet Aydemir, sağlıklı böbrek için günde en az iki litre su içilmesini önerdi.
  [​IMG]

  MOTOR YAĞSIZ ÇALIŞMAZ

  Dr. Aydemir, böbrek yetmezliği veya hastalıkları ile ilgili açıklamada bulundu. Böbreklerin vücudun üçte ikisini oluşturan su, ısı ve mineral dengesini sağladığını belirten Dr. Aydemir, sağlıklı böbrekler için günde en az iki litre su içilmesini önerdi. Aydemir, "Uzun süreli susuzluklar veya az su içmek böbreklerimize zarar verebilir. Bu durum aracınızın motorunun yağsız çalıştırılmasına benzer." dedi.


  DOKTOR TAKİBİNDE OLMALI

  Soğuk havalardan korunması konusunda da uyaran Dr. Aydemir, soğuk hava nedeniyle görülen üst solunum yolu enfeksiyon hastalıklarının tedavi edilmemesi durumunda böbrek hastalıklarına neden olabileceğini açıkladı. Aydemir, "Erzurum çevresinde soğuk nedeniyle solunum yolu enfeksiyonları daha sık olmaktadır. Tedavi edilmediklerinde böbreklerde hastalık yapabilecek olan solunum yolları hastalıklarının tedavisi doktor takibinde olmalıdır." diye konuştu.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hayatımızın en büyük ihtiyaçlarından olan su, böbreklerimiz için de önemli.Böbreklerin normal şekilde çalışabilmesi için günde en az 1 litre su içilmesi gerekiyor

  [​IMG]

  İSTANBUL - Böbrek sağlığı için günde en az 1 litre su içmek ve sadece protein ağırlıklı beslenmemek gerektiğini vurgulayan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Gülçin Kantarcı, vücuda yeterli miktarda sıvı girmediği zaman böbrek fonksiyonlarının olumsuz etkilendiğini söyledi.

  Uzman Doç. Dr. Gülçin Kantarcı,, böbrekler açısından suyun önemini şöyle anlatıyor:
  “İnsan yaşlandıkça vücut su kaybetmeye başlar. Aslında bu da yaşlanmanın nedenidir. Ani gelişen vücuttaki su kayıplarında dolaşan kan miktarının yeterli olabilmesi için vücut önce yavaş yavaş sıvı atışına engel olur. Böbreklerden idrar çıkışı durur. İdrar miktarı vücut tansiyonunun düşmesine engel olmak için idrarı tutar ki vücutta kan dolaşabilsin. Özellikle yaz dönemlerinde çocuklarda çok sık karşılaşılan ishal vakalarında yeterli sıvı alınmadığı zaman idrar çıkışı durur ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Aynı şekilde yaşlılarda da yaz dönemlerinde rastlanan ishalden dolayı böbrek yetmezliğiyle sık karşılaşıyoruz. Özellikle bunama sorunu olan yaşlılar su içmeyi unuttukları için böbrek yetmezliği sorunu ortaya çıkabiliyor. Hatta bazen yeterli su almayan yaşlılarda kandaki tuz miktarının aşırı artmasına bağlı birtakım beyinsel rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Vücut suyunun yüzde 1’ini kaybettiğimizde susuzluk hissi olur; yüzde 10’ ununu kaybettiğimizde ise bilinç kaybı olabilir; hatta kişi hayatını kaybedebilir. Bu nedenle ısının 28 derecenin üzerine çıktığı havalarda, dışarıda uzun süre sıcak ortamda kalan kişilerde ve özellikle çocuk ve yaşlılarda sıvı miktarını artırmak lazım.“

  Terleten giysilere dikkat!
  Böbrekte sorun yaşanmaması için günde en az bir litre su içilmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Kantarcı, bazı durumlarda bu miktarın daha da artacağını söylüyor:
  “Sıcak yaz aylarında su gereksinimi 2,5 litreye kadar çıkıyor. Erişkin bir insan günde en az bir litre su tüketmeli, kişinin durumuna göre bu miktar üç litreye kadar çıkabiliyor. Böbrek yetmezliği olanlarda bu miktarı birazcık daha yüksek tutuyoruz. Özellikle spor yapanlarda bu ihtiyaç daha da artar. Spor sırasında daha çok sıvı kaybı olduğu için spordan sonra mutlaka sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Özellikle bilinçsiz olarak yapılan ağır sporlar sonrası ya da sırasında yeterli miktarda su alınmazsa böbrek yetmezliğine rastlanıyor. Bunun dışında spor yaparken kilo vermek için aşırı terleten giysi giyenlerde de şiddetli sıvı kaybı yerine konmazsa böbrek yetmezliği ile karşılaşabiliyoruz.”

  Tuz kullanımını kısıtlayalım, sadece proteinli diyetler kaçınalım
  Böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyon durumlarında önce kandaki tuz miktarına baktıklarını belirten Dr. Kantarcı, “Bu hastalarda önce kandaki tuz miktarı düşükse tuzlu sıvı veriyoruz veya kanındaki su miktarı çok düşükse sıvı veriyoruz. Yani vücutta ne eksilmişse onu yerine koymaya çalışıyoruz” diyor.

  Beslenmenin de böbrek yetmezliğinde çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Gülçin Kantarcı, konuyla ilgili şunları söylüyor:
  “Bazı gıdalarda tuz miktarı çok fazladır. Örneğin dereotunda sodyum miktarı çok yüksektir. Sebzelerin bir kısmında oldukça yüksek tuz vardır, bunlara bir de salça ve tuz eklendiğinde çok yüksek miktarda tuz alınmış olur. Ayrıca zayıflamak isteyen kişilerin yaptığı protein ağırlıklı diyetler de böbrek fonksiyonlarına zarar veriyor. O nedenle bir hekime danışmadan protein ağırlıklı diyet yapılmaması gerekir.”

  Böbrek yetmezliği olanların dikkat etmesi gerekenler
  Protein alımı kısıtlanmalı.
  Özellikle yüksek tansiyon ve kalp yetmezliğinin de böbrek yetmezliğine eşlik ettiği durumlarda tuz içeriği yüksek gıdalardan uzak durulmalı (sodalı içecekler, dereotu gibi sebzeler )
  Turşu, salça ve salamura gıdalar yenmemeli.
  Kişide potasyum yüksekse patates, kayısı ve muzdan uzak durulmalı

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Böbrek için günde Forum Tarih
Böbreklerimizin sağlığını korumak için yapılması gerekenler kısaca Genel Sağlık 28 Eylül 2014
Böbrek Sağlığımız İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz Genel Sağlık 17 Ocak 2014
Böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler Genel Sağlık 26 Aralık 2010
Böbrek Sağlıgı - Böbrek Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır ? Genel Sağlık 19 Aralık 2010
Kronik Böbrek Hastaları İçin Diyet Diyet Beslenme 17 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş