Böbrek Ameliyatında İlk!

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 2 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Böbrek Ameliyatında İlk! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı operasyonla dünyada ilk kez bir çocuğun işlevini gerçekleştirmeyen böbreği göbek deliğinden çıkartılarak alındı.

  Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Şaban Doran ve Doç. Dr. Yıldırım Beyazıt başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilen operasyonda, işlevini yerine getirmeyen sol taraftaki küçük böbrek 10 yaşındaki bir kız çocuğunda, göbekteki tek kesiden çıkartıldı. Yaklaşık iki saat süren operasyon sonrasında, hasta 24 saat dolmadan taburcu edildi.

  ÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Figen Doran, yazılı açıklamasında, bu operasyon sonucunda, yapılan kesi göbek deliğine gizlendiğinden görünür bir iz de kalmayacağını, ameliyatın Türkiye'de üroloji alanında bir ilk olduğunu bildirdi.

  Tüm dünyada çok yeni olan ''Tek Giriş Deliğinden Cerrahi (Single Port Surgery)'' veya ''Tek Kesiden Cerrahi (Single Incision Surgery)'' laparoskopik cerrahinin bir ileri aşaması olduğunu belirten Doran, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  ''Bu yöntemlerde temel prensip, laparoskopik cerrahideki farklı bölgelere yapılan küçük kesiler yerine iz bırakmayacak tek bir kesiyle gelişmiş endoskopik ve laparoskopik aletler kullanılarak aynı ameliyatları gerçekleştirmektir. Ülkemizde genel cerrahi alanında bazı ameliyatlar bu tekniklerle gerçekleştirilmiştir. Üroloji alanında ise dünyadaki çok ileri merkezlerde uygulanmaya yeni başlanan ve henüz çok az sayıda yapılan tek girişten ameliyatlar şimdiye dek Türkiye'de uygulanmamıştı.

  Dünyada tek kesiden böbrek çıkartılması ameliyatları erişkinlerde uygulanmış olmakla birlikte, literatüre bakıldığında bu ameliyatın çocuk hasta grubunda henüz yapılmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle bir çocuk hastada gerçekleştirilmiş olması açısından da bu operasyon, dünyada ilk olma özelliği taşıyor.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Böbrek Ameliyatında İlk Forum Tarih
Böbreklerin sağlığını nasıl koruruz? Genel Sağlık 6 Kasım 2014
Böbreklerin çalışmasını olumsuz etkileyen nedenler kısaca Genel Sağlık 30 Eylül 2014
Böbreklerimizin sağlığını korumak için yapılması gerekenler kısaca Genel Sağlık 28 Eylül 2014
Böbrek Sağlığımız İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz Genel Sağlık 17 Ocak 2014
Böbrek Taşları Böbreğin Hangi Bölgesinde Oluşuyor Genel Sağlık 11 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş